هات داگ

در این مطلب قصد داریم شما را با غذاهای خوشمزه کشورهای دنیا آشنا کنیم .

۱ – غذاهای آمریکایی

بیش از صدها فرهنگ و ملیت در آمریکا گرد هم جمع شده اند. بنابراین طبیعی است که در این کشور با طیف وسیعی از غذاها روبه رو شویم. غذاهای لذیذ و خوش عطر آمریکا شهرت جهانی دارند. در قرن ۱۹ و ۲۰ سیل عظیمی از اروپائیان وارد قاره ی آمریکا شدند و سلیقه ی غذایی جدیدی در آمریکا شکل گرفت که با فرهنگ غذایی اروپایی تطابق داشت. حتی بومیان آمریکا نیز در نوع زندگی از پناهندگان اروپایی تقلید کردند.

در واقع سالهای ۱۸۹۰ تا ۱۹۳۰ میلادی، رشد چشمگیری در صنعت غذایی این کشور بوجود آمد و غذا بعنوان یک صنعت بین مردم معرفی شد و مورد توجه قرار گرفت.

جوجه وزوویی

نیویورک 

اصلی ترین پایتخت غذایی آمریکا، نیویورک است. از جمله غذاهای لذیذ و معروف نیویورک می توان به پیتزا، هات داگ، فلافل مصری، همبرگرهای وسوسه انگیز و استیک های آبدار و لذیذ اشاره کرد.

جنوب آمریکا 

رژیم غذایی ساکنین این منطقه مرغ بریان، انواع سوسیس، ماکارونی با پنیر، نان ذرت، سبزیجات پخته و دسر با میوه هایی نظیر هلو و شاه توت و تمشک است. این غذاها آغشته به ادویه های بومی شده و اغلب بصورت کبابی طبخ می شوند. این امر باعث لذیذ تر و محبوب تر شدن غذاها شده است. از دسرهای خوشمزه ی جنوب آمریکا می توان به بادام های عسلی، اسنک های شیرین، Marshmallow, Moon Pies, Crackers اشاره کرد.

شیکاگو 

مردم شیکاگو در رژیم غذایی پیرو سبک کلاسیک غذایی هستند. از خوشمزه ترین غذاهای شیکاگو می توان به جوجه ی وزوویی، ساندویچ ماهیچه ی ایتالیایی و برشهای گوشت که در شیره ی مخصوص خوابانده می شوند.

سواحل شرقی آمریکا

کباب کردن از روشهای محبوب آشپزی در این منطقه است. انواع گوشت و سوسیس و بیکن در قسمت شرقی آمریکا باربیکیو طبخ می شوند. خرچنگ آبی و خوراک لوبیای سنتی لذیذترین و پرطرفدارترین غذاهای سرخ پوستان این منطقه است.

۲ – غذاهای مکزیکی

در کشور مکزیک، تنوع غذایی بسیار گسترده است. غذاهای مکزیکی در سراسر دنیا پرطرفدار هستند و با ذائقه و سلیقه های متفاوت جور در می آیند. در بیشتر این غذاها از لوبیا، کاهو، پنیر، گوجه فرنگی و نان ترتیلا استفاده می شود. در میان طیف وسیعی از غذاهای خوشمزه ی مکزیکی، محبوبترین آن ها عبارتند از :

نوپالیتو ( نوعی سالاد با آووکادو و پنیر )، ایلوته ( بلال با پنیر و ادویه و سس مایونز )، چیلاکیله ( چیپس ترتیلا با سس سالسا )، فیدئو ( سوپ نودل با صدف و پنیر)، فلاتاس ( رول نان تورتیلا با گوشت و پنیر و سس سالسا )، سوپز ( نان ماسا با گوشت و سبزیجات )، اینچیلادا ( لقمه های نان تورتیلای پرشده با گوشت و سبزیجات و پنیر و سس موله )، پن دولسه ( نوعی نان شیرین ) و فلن ( دسر کاراملی )

ایلوته.

۳ – غذاهای تایلندی

غذاهای تایلندی به طعم و مزه های عجیب و غریب مشهورند. در پخت غذاهای تایلندی از مواد غذایی تازه و ادویه های خوش عطر استفاده می شود. به عقیده ی تایلندی ها، در غذاها باید طعم شوری، ترشی، تندی و شیرینی بخوبی احساس شود. بطور کلی تایلندی ها از ترکیب طعم های پیچیده لذت می برند. از معروفترین و لذیذترین غذاهای تایلندی می توان به  تام یام گونگ ( میگو با گیاهان معطر و فلفل چیلی )، پد تایلندی ( نودل و سویا و سس ماهی و نوعی گوشت و ادویه )، سوپ رشته ( نودل با گوشت قرمز یا اردک و غذاهای دریایی)، سوم تام ( میوه ی پاپایا به همراه برنج و مرغ و ادویه )، تام خاگای ( سوپ مرغ با شیر نارگیل و ادویه جات )، ماسامان کاری ( گوشت مرغ و گاو با شیره نارگیل و سیب زمینی و آجیل و تمرهندی )

پد تایلندی

۴ – غذاهای یونانی

یونانی ها علاقه ی فراوانی به غذا خوردن دارند. با چنین فرهنگی، بدیهی است که در پخت انواع غذا سعی فراوان کرده و سلیقه بخرج دهند تا طعمی بی نظیر به دست بیاورند. غذاهای یونانی بسیار لذیذ بوده و بخوبی طعم دار و پخته می شوند. از جمله غذاهای معروف و خوشمزه یونان بایستی به  کالوپراما ( کیک با گلاب و بادام )، کالاکتوبورکو ( پای با گلاب )، باقلوا و پیراشکی، ژیرو ( ساندویچ گوشتهای کبابی در نان پیتا )، کیثاراکی ( پاستاهای بسیار کوچک با گوشت و ادویه )، سوفلاکیا ( سیخ های چوبی مرغ و گوشت گریل شده )، موساکا ( نوعی گراتن بادمجان با گوشت چرخی )، اسپانا کوپاتیا ( پای اسفناج و پنیر فتا )، کفتدس ( کوفته با گوشت خوک و سیر)، پاپوتاسکیا ( دلمه بادمجان با گوشت و سس بشامل )، پاستیتسیو ( پاستا با گوشت خوک و سس بشامل و پنیر و ادویه ) و کولوری ( نان زیره )

کیثاراکی

۵ – غذاهای هندی 

اگر عاشق ادویه و طعم های مختلف هستید، حتما در سفر هند تجربه ای بی نظیر خواهید داشت. در واقع آشپزی هندی، ترکیب ادویه ها به انواع مواد غذایی است. تنوع و گستردگی غذایی در هند بسیار متنوع است. بطوریکه در هر ۱۰۰ مایل، فرهنگ غذایی مردم عوض می شود. از غذاهای خوشمزه و پرطرفدار هندی می توان به  کباب، روگان جوش ( گوشت قرمز با سس غلیظ ماست و ادویه، داهی وادویه)، کوفته های عدس با سس ماست، بریانی ( برنج و گوشت و ادویه)، پاوباجی ( نان کره ای و گیاه کاری )، دسا ( رولهای پر شده از خمیر برنج و خورشت سامبار و چاشنی نارگیل )، چول باتور ( خورشت نخود و ادویه کاری بهمراه نان سرخ شده )، مرغ کره ای ( مرغ خوابانده شده در ماست و ادویه و سس کره )، کوفته ی مالای ( کوفته ی سرخ شده ی سبزیجات در سس خامه)، مرغ تنوری ( مرغ خوابانده شده در ماست و ادویه )، مرغ تیکاماسالا ( تکه های مرغ بریان در سس )، بلپوری ( برنج بو داده با ادویه و سبزیجات و تمر هندی )، سمبوسه و انواع نوشیدنی اشاره کرد.

 

۶ – غذاهای ژاپنی

ژاپنی ها در پخت غذا و انتخاب ادویه ی مناسب، بسیار دقیق و وسواس هستند. به همین خاطر غذاهایی با عطر و طعم خاص طبخ می کنند. فرهنگ غذا در کشور ژاپن برگرفته از سنت های غذایی اجدادشان است. برنج، لوبیا سبز، ماهی و میگو در اکثر غذاهای ژاپنی وجود دارد. معروفترین و خوشمزه ترین غذاهای ژاپنی عبارتند از :

سوشی ( ماهی خام با برنج و ادویه ی تند)، تونکاتسو ( گوشت مرغ سوخاری شده با سس تند و شیرین )، تمپورا ( میگوی سوخاری با ادویه )، رامن ( نوعی سوپ با گوشت پرچرب و ماهی و نودل و سبزیجات )، برنج کاری ژاپنی ( برنج با خورشت کاری و ترشی جات)، گیوزا ( کوفته با گوشت و کلم و پیاز بهمراه سس سویا )، تاکویاکی ( کوفته های هشت پا با ادویه ی فراوان و سس شیرین )، اونیگیری ( برنج با گوشت گاو و سبزیجات و سس مایونز )، یاکتیوری ( مرغ کبابی با برنج و سس مخصوص )، واگیو ( گوشت گاو کوبیده شده کبابی یا سرخ شده )، توچی سوبا ( نودل های سیاه بهمراه گوشت و سبزیجات )، سانوکی اودان ( نودل های زخیم بهمراه تخم مرغ و سبزیجات )

تمپورا

۷ – غذاهای اسپانیایی

اسپانیا کشوری است که متنوع ترین غذاهای دنیا را دارد. دلیل این گستردگی غذایی، آب و هوای متنوع، سنت های ترکیبی، نزدیکی به دریا و فراوانی انواع میوه ها و سبزیجات است. سادگی در طبخ و استفاده از مواد غذایی تازه، رکن اصلی اکثر غذاهای اسپانیایی است. اسپانیایی ها مثل معروفی دارند که میگوید :« شکم پر، دل را شاد میکند.» این مثل، نشان از محبوبیت غذا در این کشور است. غذاهای خوشمزه و پرطرفدار این کشور شامل : پیستو ( نسخه ی اسپانیایی راتاتویی )، پن دی کالتراوا ( پودینگ با سس کاراملی )، پاتاتاس براواس ( سیب زمینی با سس مخصوص )، تورتیلا اسپانولا ( املت پف دار)، پائیا ( برنج با غذاهای دریایی و سبزیجات )، کرم کاتالانا ( نوعی دسر با خامه یا شیر شبیه کرم بروله )، انسیمادا ( نان شیرینی )، کالدوگا لگو ( سوپ سنتی با صیفی جات )، کاسیدو مادریلینو ( خورشت نخود و گوشت با سبزیجات )، راسکن د ریس ( کیک میوه )، فلاتا ( ساندویچ باریک باگت با بیکن و پنیر و … )، گامباس آ لا پلاپی ( میگو سرخ شده با نمک کوشه )، کراکت و ماهی ساردین کبابی  می باشد.

پیستو

۸ – غذاهای فرانسه

فرهنگ آشپزی در فرانسه، بیشتر نوعی هنر تلقی می شود. قدمت آشپزی در این کشور به قرون وسطی برمی گردد. اولین استانداردهای آشپزی ( پیمانه و اندازه ) مربوط به فرانسوی ها است، چرا که آنها در آشپزی بسیار دقیق و با ظرافت هستند و به طرز تهیه، جزئیات و استفاده از مواد غذایی تازه توجه بسیاری می کنند. در هر منطقه از فرانسه، تنوع محصولات کشاورزی و گوشتی بر نوع غذاهای سنتی تاثیر زیادی گذاشته است. غذاهای فرانسوی ترکیبی از پنیر و مواد غذایی بهمراه انواع نوشیدنی ها می باشند. از جمله غذاهای لذیذ و مشهور فرانسه میتوان به  سوپ پیاز ( پیاز کاراملی، نان تست و پنیر )، کوک او ون ( مرغ برشته و بیکن و قارچ )، کسوله ( گوشت اردک و لوبیا و سوسیس )، بوف بور گونیون ( آبگوشت با سبزیجات و قارچ )، فلا میش ( کیک پنیر و خامه و سبزیجات )، کروک موسیو ( نوعی ساندویچ همبرگر )، کرم بروله، ماکارون، کروسان، سوفله شکلات، تارت تاتن ( پای سیب سنتی ) و خوراک اردک اشاره کرد.

راتاتوی فرانسه

۹ – غذاهای چین

چینی ها در طبخ غذاها از تمام قسمتهای حیوانات و گیاهان به نوعی استفاده می کنند که هیچ قسمتی از آن هدر نرود. به دلیل تنوع در گیاهان و جانوران موجود در این کشور با طیف گسترده ای از غذاها روبه رو می شوید. روشهای پخت غذا در هر منطقه از کشور چین، مجزا و منحصربفرد است. غذاهای دارویی بخشی از فرهنگ و رژیم غذایی چینی است که بر مبنای محصولات کشاورزی دارویی طبخ می شوند و از جایگاه ویژه ای در چین برخوردار می باشند. هر غذای سنتی در این کشور، تاریخچه ای جالب و شنیدنی دارد. آنها غذاهای سالم و لذیذ را با تزئینی زیبا میل می کنند. غذاهای معروف و خوشمزه ی چین عبارتند از :

دامپلینگ جی آ او زی ( گوشت و برنج چینی و سبزیجات که در خمیر خاص پیچیده می شود)، گوشت دنده با سس ترش و شیرین، کانگ یوبینگ ( نوعی پنکیک مغز پر )، اردک پکنیگ ( اردک سرخ شده با سس هویسن و پنکیک پیازچه )، یوشیانگ روسی ( گوشت سرخ شده با سبزیجات و قارچ و سس سیر )، دونگ پو ( چوشتهای چربی دار و بدون چربی سرخ شده و پخته شده )، لازی جی ( سینه ی مرغ سرخ شده و تند )، نیلوفر اسمانتوس ( نوعی دسر شیرین از ریشه ی گیاه نیلوفر)

لازی جی

۱۰ – غذاهای ایتالیایی

غذاهای ایتالیایی بسیار خوشمزه، برشته و با مواد غذایی تازه هستند. طعم لذیذ غذاهای سنتی ایتالیا را بهتر است در رستوران های محلی و قدیمی امتحان کنید. این غذاها از مواد ساده و فصلی تهیه می شوند. ایتالیایی ها قرن ها پیش از دیگر کشورها از چنگال استفاده می کردند. این امر نشان از قدمت زیاد فرهنگ غذایی در ایتالیا است. جالب است بدانید در رژیم غذایی سنتی ایتالیا، بیشتر از موادی استفاده می کرده اند که تداعی کننده ی رنگ های پرچم ایتالیا باشند. برخی از غذاهای لذیذ و پر طرفدار این کشورعبارتند از: پیتزا ناپلنتا ( خمیر پیتزا، پنیر موزارلا، گوجه و روغن زیتون )، لازانیا، اسوبوکا آلا میلانیز ( گوشت ساق گوسفند و سبزیجات )، جلاتو ( بستنی ایتالیایی )، فو گا چا ( نوعی نان )، اسپاگتی آلا کار بونا را کبوناتا ( خوراک بادمجان با دیگر مخلفات و سس ترش و شیرین )، پیتزا مارگاریتا، ریزیتو اسکامپی ( میگو و لیمو ترش و سبزیجات )، بیستکا الا فیورنتینا ( گوشت کبابی )، پارمیگینا ملانزین ( ورقه های بادمجان با پنیر و گوجه )، تیرامیسو و دسر پاستایی کانولی

پیتزا ناپلنتا

Summary
Review Date
Reviewed Item
10 کشور خوشمزه دنیا
Author Rating
5