تور ارمنستان از شیراز

ارمنستان کشوری با میراث تاریخی غنی، زیبایی هایی چشمگیر و طبیعتی سرسبز و دیدنی نظیر کوههای آرارات است. ارمنیان این کشور، قدیمی ترین ملت مسیحی جهان هستند . قدیمی ترین انجیل در موزه ی نسخه های خطی این کشور نگهداری می شود. از این رو آثار مذهبی بسیاری را در ارمنستان مشاهده می کنید.

شهر ایروان، پایتخت ارمنستان و بزرگترین شهر این کشور است که در دامنه ی کوه آرارات و کرانه ی رود هرازدان واقع شده است. ایروان مهمترین مرکز اصلی صنعتی، علمی، بازرگانی و فرهنگی منطقه ی قفقاز محسوب می شود. در ادامه شما را با برخی از جاذبه های کشور کوچک و زیبای ارمنستان آشنا خواهیم کرد.

۱ – مجسمه ی مادر (هاختاناکی ایگی)

مجسمه ی مادر، زنی با شمشیری بزرگ در دستانش و سپری در مقابل پاهایش است که در واقع نمادی از صلح تلقی می شود. این مجسمه ی ۲۲ متری در پارک ویکتوری شهر ایروان قرار دارد. به دلیل اینکه مجسمه بر روی یک ستون سنگی بسیار بلند ساخته شده است، از هر نقطه شهر قابل دیدن است. بنا بر تاریخ گذشته ی ارمنستان، این مجسمه مربوط به زن شجاعی بنام Sose Mayrig است که با شجاعت تمام در طول جنگ در کنار شوهرش برای دفاع از سرزمین و جوانان میهنش جنگید. به همین دلیل هر ساله در روز ۹ می، مردم پیروزی ارمنستان در جنگ جهانی دوم را در کنار مجسمه مادر جشن می گیرند. درون پایه های این مجسمه ی بلند، یک موزه مربوط به تاریخ جنگ قرار گرفته که آثاری از جنگ جهانی دوم و جنگ قره باغ در آن نگهداری می شود.

مجسمه مادر

۲– معبد گارنی

معبد گارنی در استان کوتایک، روستای گارنی قرار گرفته است. مورخان این معبد را متعلق به تیرداد اول، پادشاه اشکانی می دانند. معبد گارنی مکانی برای پرستش مهر (خدای خورشید) بوده است. این بنا تنها اثر تاریخی بازمانده از دوران پیش از رواج مسیحیت در کشور ارمنستان است. تصویر این معبد، بعنوان یک نماد تاریخی، سالها بر روی اسکناس های ۵۰۰۰ درامی ارمنستان بوده است. معماری معبد با ۲۴ ستون عظیم به ارتفاع ۶٫۵ متر و محرابهایی برای پرستش، یاد آور آثار تاریخی یونان و روم می باشد. معبد گارنی جزئی از مجموعه ی موزه تاریخی و فرهنگی روستای گارنی است. در این مجموعه ۱۰ اثر تاریخی دیگر نظیر ( مجموعه حمام، کاخ تابستانی پادشاه، کلیسای سنت سیون و …) از دوران های مختلف در ارمنستان وجود دارد.

معبد گارنی

۳ – کاسکاد یا هزار پله

کاسکاد راه پله ای با عظمت در شهر ایروان است که منطقه ی مرکزی شهر را به منطقه ی قدیمی شهر وصل می کند. اگر چه این مکان معروف به هزار پله است ولی در حقیقت از ۵۷۲ پله با ارتفاع ۳۰۲ متر، تشکیل شده است. کاسکاد شامل آبشارهای مصنوعی، آب نماهای زیبا، درخت ها و گل های رنگارنگ می باشد. جیم توروسیان، معمار اصلی شهر ایروان، در دهه ی ۷۰ میلادی ساخت کاسکاد را مطرح کرد و سپس در سال ۱۹۸۰ میلادی با حمایت دولت این بنا افتتاح شد. در سال ۲۰۰۲ کافسجیان، کاسکاد را که در اثر زلزله تا حدودی تخریب شده بود، بازسازی کرد و موزه ی هنر ارمنستان را به این مکان اضافه نمود. این موزه در زیر کاسکاد و آب نماها واقع شده و آثار هنری با ارزشی از که شیشه ساخته شده، در آن نگهداری می شود.

معبد گارنی

۴– پارک عشاق

این پارک در منطقه ی کنترون، خیابان بقرمین قرار دارد. در قرن ۱۸ میلادی از این پارک بعنوان گورستان استفاده می شده و کلیسایی کوچک در آن بوده است. در سال ۲۰۰۵ این پارک بازسازی شد و در سال ۲۰۰۸ با شکل و کاربردی دیگر افتتاح شد. امروزه این پارک با مساحتی حدود ۲٫۵ کیلومتر مربع، ۳۷۰ درخت و ۴ آبشار یکی از زیباترین جاذبه های کشور ارمنستان است. نام این پارک برگرفته از زمان خاصی در کشور ارمنستان است، که در آن دوره تمامی عشاق قرارهای خود را در این پارک می گذاشتید. امروزه نیز این پارک در بین زوج های ارمنی بسیار محبوب است. در پارک عشاق، حوضچه ی بسیار زیبایی در کنار کافه آچاجور، یک سالن آمفی تئاتر و تندیس شاعر برجسته ارمنی (جیورج امین) قرار دارد. از دیگر تفریحات این پارک می توان به برگزاری جشن ها، اعیاد رسمی، نمایشگاه ها، کنسرت های زنده، جشنواره های موسیقی و نمایش فیلم در فضای باز اشاره کرد.

پارک عشاق

۵– پارک ویکتوری

این پارک در منطقه ی کاناکر، خیابان آرزیتون قرار دارد و در سال ۱۹۵۰ میلادی رسما بازگشایی شد. در این پارک ۳۳۰۰۰ متر مربعی، دریاچه ای زیبا با وسایل بازی، فضای سبز، سینما و رستوران با غذاهای محلی و بین المللی وجود دارد. علاوه بر این، جاذبه های دیگری نظیر مجسمه مادر و موزه ی جنگ در محوطه ی پارک قرار گرفته اند. پارک ویکتوری در پشت جاذبه ی دیگری بنام کاسکاد واقع شده است.

پارک ویکتوری

۶– پارک دنیای آب

مجموعه ی دنیای آب ایروان، در منطقه ی دوردوک، خیابان میاسنیکان قرار دارد. پارک دنیای آب، مکانی تفریحی با مساحتی حدود ۳ هکتاراست که در سال ۲۰۰۱ افتتاح شد. در این پارک چندین استخر، سرسره هایی عظیم، فواره ها و موج ساز های بزرگ، جکوزی، امکانات صخره نوردی، باشگاه بدنسازی و یک هتل کوچک وجود دارد. البته این پارک فقط در فصل تابستان بر پا است. زمان فعالیت پارک از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب است.

پارک آبی

۷– پارک و مجموعه ورزشی هامالیر

این پارک در شهر ایروان قرار دارد و شامل ۲ بخش (پارک و استادیوم) می باشد.

در بخش پارک، با طبیعتی سر سبز و بسیار زیبا مواجه خواهید شد. در این بخش تپه ای وجود دارد که روی قسمتی از آن بنای یادبود قربانیان کشتار دسته جمعی ارامنه واقع شده است.

 بخش مجموعه ورزشی هامالیر، یک اثر معماری منحصر بفرد در ارمنستان است که به دستور دبیر حزب کمونیست ساخته شد. طراحی ساختمان هامالیر شبیه عقابی در حال گشودن بالهایش و اوج گرفتن به سمت آسمان است. این استادیوم ورزشی در ابتدای ورودی پارک ساخته شده است. مراسم مهمی نظیر کنسرت های بزرگ نوروزی، جشن ها، مسابقات، نمایشگاه های بین المللی، مراسم دولتی و مجموعه ی رقص روی یخ می باشد.

پارک هامالیر

۸ – موزه ی ماتناداران

این موزه، قدیمی ترین و با ارزش ترین خزانه ی کتاب در جهان است. تاریخ ماتناداران به دورانی بر می گردد که حروف الفبای ارمنی اختراع شد. در واقع ۱۷۰۰۰ نسخه ی خطی شامل نسخه های فرهنگی و علوم دوران باستانی و میانه در آن نگهداری می شود. موزه ی ماتناداران توسط مارک گریگوریان در سال ۱۹۵۷ ساخته شد. حروف الفبای ارمنی بر روی یکی از دیوارهای پشتی موزه حکاکی شده است. مجسمه ی مخترع الفبای ارمنی (مسروپ ماشتوس) نیز در این موزه نگهداری می شود.

موزه ماتناداران، ارمنستان

۹ – کلیسای جامع سنت گرگوری

کلیسای جامع سنت گرگوری، بزرگترین کلیسای ارمنی ها است که به یاد پاپ بزرگ (گرگوری یکم) در سال ۲۰۰۱، همزمان با هزار و هفتصدمین جشن رسمیت مذهب مسیحیت در ارمنستان افتتاح شد. به همین دلیل ۱۷۰۰ صندلی در بخش اصلی کلیسا گذاشته شده است. گرگوری یکم، یکی از پاپ های مشهور کلیسای کاتولیک روم بوده که مسیحیت را در جزیره انگلستان رایج کرد. بقایای پیکر سنت گرگوری را از ایتالیا به این کلیسا انتقال داده اند. شب ها، فضای بیرونی کلیسا نور پردازی زیبا و تماشایی دارد.

۱۰– میدان جمهوری

این میدان که در گذشته با نام میدان لنین شناخته می شده است، در مرکز شهر ایروان قرار دارد. در اطراف میدان جمهوری ۷ ساختمان مهم از جمله گالری ملی، خانه دولت، اداره ی پست مرکزی، وزارت امور خارجه، وزارت دارایی و… وجود دارد. در اوایل بهار و اواخر پاییز از ساعت ۹ تا ۱۰ شب، فواره های موزیکال با یک نمایش نورانی و ریتم آهنگ ها هنر نمایی می کنند که این منظره تماشایی و جالب یکی از جاذبه های این میدان است. 

مطالب پیشنهادی

Summary
Review Date
Reviewed Item
10 جاذبه دیدنی ارمنستان
Author Rating
5