New-Zealands-most-spectacular-places-Village-Matamata-3

باغ‌های زیبایی در سراسر دنیا وجود دارد، که می توان به باغ‌های گیاه‌شناسی سنگاپور، باغ‌های پوکیتی در نیوزلند، باغ مونه در فرانسه، لوتوسلند درکالیفرنیا و … اشاره کرد  که هر بیننده‌ای را مبهوت می‌کنند.
جاذبه‌های متعددی در شهرها و کشورهای مختلف جهان وجود دارد که یکی از زیباترین آن‌ها، باغ‌ها هستند. این باغ‌های شگفت‌انگیز هر یک به سبک و سیاق متفاوت و جالبی طراحی و ساخته شده‌اند. در ادامه قصد داریم تعدادی از چشم‌نوازترین باغ‌های جهان را به شما معرفی کنیم، پس با ما همراه باشید.


باغ‌های گیاه‌شناسی سنگاپور (Singapore Botanic Gardens) به لطف وجود مجموعه‌ای از گیاهان اقتصادی، زنجبیل و ادویه‌ها که در منظره زیبای دوران استعمار قرار گرفته، حس مناطق استوایی را در انسان زنده می‌کند. تاریخ تاسیس این باغ‌ها به زمانی برمی‌گردد که به عنوان یک باغ تفریحی و پارک عمومی آغاز به کار کرد. در ضمن این باغ برای متعدل کردن این همه رنگ‌، بخشی از جنگل‌‌های انبوه سنگاپور را نیز حفظ کرده است.

باغ های پوکیتی، نیوزلند

باغ‌های پوکیتی (Pukeiti Gardens) در میان جنگل انبوهی در دامنه کوه اگمونت (Mount Egmont) نیوزلند واقع شده و شامل مجموعه‌ای فوق‌العاده از گل‌های صد تومانی، کاملیا، مگنولیا و سایر گیاهان جنگلی است. علاوه بر مجموعه‌هایی از گیاهان زیبا، گیاهان عجیب و غریب و بومی این باغ نیز قابل توجه‌ هستند.

باغ مونه، ژیورنی، فرانسه

باغ مونه (Monet’s garden) در ژیورنی فرانسه به حق این جایگاه نمادین را به خود اختصاص داده و در واقع دو باغ در یک باغ است که شامل باغ گل (Flower Garden) رنگارنگ و کلبه مانند که در طرفین Grande Allee مرکزی قرار گرفته و ترکیبی فوق‌العاده از گیاهان چندین ساله، سالیانه، بالارونده و رزها دارد.

لوتوسلند، سانتا باربارا، کالیفرنیا

گانا والسکا، خواننده اپرای لهستای، خالق باغ لوتوسلند (Lotusland) بوده و بازدیدکنندگان باید خود را آماده تجربه‌ای فوق‌العاده از یک باغ بی‌نهایت دیدنی کنند. شايد چنین خلاقیتی فقط در آب و هوا و فرهنگ جنوب كاليفرنيا امکان‌پذیر بوده، چراکه یک طراحی فانتزی و فوق‌العاده دقیق و کشت و کاری کاملا متفاوت با سایر باغ‌ها دارد. طراحی و اجرای چشم‌نواز و تماشایی داشته و معماری زنده نخل‌ها و کاکتوس‌ها در کنار چشم‌اندازی عجیب و غریب از مواد مختلفی نظیر گدازه‌های آتشفشانی، الماس‌های شیشه‌ای سبز و صدف‌های آبالون قرار گرفته است.
باغ ژاپنی (Japanese Garden) در پورتلند، آرامش را به مرکز این شهر شلوغ آورده است. تاکوما تونو طراح آن بوده و موفق شده تاثیر مورد نظرش از آرامش و هارمونی را در ترکیب سنگ، آب و گیاهان و در ۵ مدل سنتی ژاپنی خلق کند. این باغ انعکاس طبیعت در فرمی ایده‌آل است و  حس جدا شدن و رهایی از دنیای بیرون را در انسان به وجود می‌آورد. این باغ آرام‌بخش و منحصر به فرد در فصل پاییز با جشنواره‌ای از رنگ برگ‌های افرای ژاپنی، بازدیدکنندگان را شگفت‌زده می‌کند.


باغ گیاه‌شناسی ملی کریستن بوش، آفریقای جنوبی

باغ گیاه‌شناسی ملی کریستن بوش در دامنه‌های پایین‌تر کوه تیبل کیپ تاون در آفریقای جنوبی قرار دارد و از همان روزهای اول آغاز به کارش، به حفظ و نمایش گیاهان ملی پرداخته است. به همین دلیل تنوع زیادی از گیاهان موجود در کیپ تاون، از دوران گیاه‌شناسی تا فسیل زنده گیاهان را می‌توان در این باغ مشاهده کرد. گل‌های زیبای بومی در کنار بسیاری از گیاهان آفریقایی قرار دارد و منظره‌ای فوق‌العاده تشکیل داده است. برای داشتن یک تجربه هیجان‌انگیز، به تپه‌های اطراف بروید که بوته‌ها در حال رشد هستند.

باغ ترسکو اَبی، مجمع‌الجزایر سیلی
باغ ترسکو اَبی (tresco abbey gardens) در مجمع‌الجزایر سیلی (Isles of Scilly) در بریتانیا واقع شده است و ترکیب گیاهانی که در اینجا رشد می‌کند قابل مقایسه با هیچ جای دیگری نیست. آب و هوای ساحلی ملایم و خاک ارگانیک بدون نیاز به زهکشی این جزیره مناسب کشت گیاهان ظریفی از کشورهایی با آب و هوای مدیترانه‌ای نظیر آفریقای جنوبی، استرالیا، نیوزلند و مکزیک است.
باغ گریت دیکستر، ساسکس
باغ “گریت دیکستر” در ساسکس شرقی انگلیس قرار دارد. “کریستوفر لوید” حدود ۵۰ سال است که مالکیت این باغ را در اختیار دارد. مسیرهای آن به صورت هندسی ساخته شده و دارای باغ سنگی و گونه‌های مختلف گیاهی در رنگ‌های متنوع مانند کلمباین‌های صورتی است.
باغ گریت دیکستر (Great Dixter)، از جمله باغ‌هایی است که می‌توانید ایده بگیرید چه گل‌هایی را در کنار هم بکارید.


کوه استوارت، ایرلند شمالی
کوه استوارت (Mount Stewart)، طیف وسیعی از سبک‌ها است که در کنار هم یک باغ بسیار وسیع را در ایرلند شمالی به وجود آورده است. باغ اطراف این محل شامل باغچه‌های گلکاری و باغ آبی Gertrude Jekyll می‌شود که از سبکی عالی و حس لذت‌بخش زندگی برخوردار بوده و گیاهان به شکلی فوق‌العاده در تمام محوطه کاشته شده‌اند.


RHS Garden Rosemoor، تورینگتون، دوون
RHS Garden Rosemoor در دره ریور توریدج (River Torridge) در دوون انگلیس واقع شده است. در این باغ از تکنیک‌های سنتی و مواد محلی استفاده شده و انواع و اقسام گیاهان از مراتع مملو از گل در پارکلند تا باغ‌های جنگلی و حوضچه‌های زینتی و باغ وحش سایه‌دار منحصر به فرد در این محل یافت می‌شود. باغ رسمی (Formal Garden) شامل گل‌های رز و گیاهان موضوعی است و باغ گل و سبزیجات (Fruit and Vegetable Garden)، پالت رنگی از گل‌های متنوع است که نباید از آن غافل شوید.