گرجستان

گرجستان در نقشه

گرجستان کشوری در منطقه قفقازِ اوراسیاست. این کشور در مرز آسیای غربی و اروپای شرقی قرار گرفته است و از سمت غرب با دریای سیاه، از سمت شمال با روسیه، از سمت جنوب با ترکیه و ارمنستان و از سمت جنوب شرقی با آذربایجان هم مرز می باشد. پایتخت و بزرگترین شهر این کشور آسیایی اروپایی تفلیس است. کشور گرجستان با مساحتی بالغ بر ۶۹ هزار ۷۰۰ کیلومتر یک کشور با جمهوری متمرکز نیمه ریاستی می باشد که حکومت آن از طریق دمکراسی نیابتی انتخاب می شود. کشور گرجستان به ۹ منطقه، یک شهر و دو جمهوری خودمختار تقسیم می شود. این به نوبه خود به ۶۷ ناحیه و ۱۲ شهرستان خودگردان طبقه بندی می شوند. 

گرجستان ویزا میخواد؟

ایرانی ها همچنان می توانند بدون ویزا به گرجستان سفر کنند

گرجستان جزء مقاصد ارزان قیمت محسوب می شود و اگر طرفدار سفر ارزان هستید و به دنبال مقصدی خارجی برای سفر می گردید تفلیس بدون شک یکی از بهترین انتخاب ها خواهد بود.

رفتار مردم گرجستان با ایرانیان

  • می خواهید تا یک راز را درباره ی مردم گرجستان و گل ها برایتان بگوییم؟! اگر می خواهید به دیدار دوستی گرجی بروید حتما، گل هایی که می گیرید تعدادشان از اعداد فرد باشد زیرا فرهنگ مردم در گرجستان درباره ی گل ها این است که گل هایی با تعداد زوج را برا مراسم ختم و خاک سپاری می برند!
  • یادتان باشد که گرجستانی ها یک رسم دیگر اساسی هم دارند. چه یک فرد گرجی به شما هدیه بدهد و چه شما به یک گرجی هدیه دهید؛ یادتان باشد که آن ها هدیه را معمولاً در حضور مهمان باز نمی ‌کنند. با این که در این زمینه استثنا هم وجود دارد اما، شما هم اگر هدیه ای دریافت کردید در یک جمع گرجی آن را باز نکنید.
  • یادتان باشد که در صورتی که از شما پرسیدند آیا اوقات خوشی را در این کشور داشته ‌اید، باید پاسخ مثبت دهید زیرا در غیر این صورت میزبان شما حتما آزرده می ‌شود.

 

اگر به شهرهای کوچک تر و سنتی تر گرجستان سفر می کنید این را به یاد داشته باشید که هر کسی که کنار شما قرار بگیرد حتی اگر نشناستدتان، به گرمی با شما احوال پرسی می کنند. فرهنگ مردم در گرجستان در زمینه ی ازدواج نیز جالب است. در زمینه ی امر ازدواج گرجستانی ها اصلا خود را دچار زحمت و مشکل نمی کنند. مراسم های ازدواج آنان بسیار ساده و آسان است. آن ها پس از به جای آوردن رسمی و قانونی ازدواج، مهمانی ساده اما بسیار بزرگ را با جمعی از دوستان و خانواده های خود برگزار می کنند که بسیار زیبا و جالب است.

اگر یک فرد گرجی شما را به جایی دعوت کرد، امکان ندارد که اجازه دهد تا شما به حساب خودتان پولی را خرج کنید و حتی صحبت در مورد آن باعث شرمندگی طرف مقابل گرجی شما می ‌شود. یادتان باشد که فرهنگ مردم در گرجستان این گونه حکم می کند که سن، مقام و قدرت برای افراد احترام می‌ آورد و به همین دلیل مردم در سنین پایین تر چه غریبه باشند و چه آشنا، احترام بسیاری برای افراد مسن قائل هستند.

سفر زمینی به گرجستان

برای سفر زمینی به گرجستان با توجه به این که این کشور جز همسایه های ایران محسوب می شود راه های زمینی بسیاری وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها خودتان به صورت زمینی به گرجستان برسانید.

یکی از معمول ترین مسیرها برای به منظور سفر زمینی به گرجستان از طریق مرز ترکیه است که از مرز بازرگان به این کشور دسترسی خواهید داشت.

مرز آذربایجان

بعد از مرز تریکه یکی از مسیرهایی که برای سفر زمینی به گرجستان پیش رویتان است از طریق مرز آذربایجان است. لازم به ذکر است که برای عبور از مرز آذربایجان می بایست که ویزا داشته باشید. اگر مسافران قصد داشته باشند که از همین مسیر به کشور برگردند باید ویزای رفت و برگشت تهیه کنند

مرز ارمنستان

همانطور که گفتیم گرجستان کشوری است که به منظور دسترس به آن از سمت ایران می توان مرزهای مختلفی را انتخاب کنید.

مرز ارمنستان هم بعد از آذربایجان و ترکیه دیگر مرزی است که می توانید از سمت آن به گرجستان سفر کنید

سوغات کشور گرجستان

از سوغات های محبوب در شهر مدرن تفلیس پنیر است . ممکن است بگوئید اروپا بهترین پنیرها را دارد اما پنیرهای هر منطقه با منطقه ی دیگر متفاوت است . پنیرهای تفلیس نیز طرفداران خاص خودش را دارد .

هنگام گشت زدن در خیابان های تفلیس یکی از خوراکی هایی که نظرتان را جلب میکند خوراکی ای به نام چورچخلا است . چیزی که با نام های دیگر در کشور خودمان نیز یافت میشود اما در گرجستان طعم متفاوت تری دارد با تنوع بیشتر .

یکی از سوغاتی های محبوب در تفلیس گرجستان چورچخلا است . خوراکی ای که از عصاره ی میوه های متنوع ، نشاسته ، آرد و شیر با مغز های متنوع تهیه میشود .

شال پشمی از دیگر محصولات زیبا و پرطرفدار در شهر مدرن تفلیس که به عنوان سوغاتی خریداری میشود شال پشمی است . در تمامی بازارها و بازارچه های تفلیس این شال ها را خواهید دید . محصولی زیبا که از صنایع دستی گرجی ها محسوب میشود .

فاصله باتومی تا تفلیس

همانطور که می دانید سریعترین وسیله برای رفتن از تفلیس به باتومی، هواپیما می باشد.

فاصله تفلیس تا باتومی با هواپیما حدودا ۴۰ دقیقه طول خواهد کشید.

به احتمال زیاد قصد پیاده روی چنین مسیر طولانی ای را ندارید، اما اگر روزی خواستید فاصله تفلیس تا باتومی که ۳۸۸ کیلومتر می باشد را پیاده طی کنید، بدانید که با احتساب زمان خواب و استراحت شما، تقریبا یک هفته در راه خواهید بود.

اگر هم بخواهید با اتوبوس یا به طور کلی ترانزیت، فاصله تفلیس تا باتومی را طی کنید، آمارها نشان می دهند که تقریبا یازده ساعت در راه خواهید بود.

اما شاید مناسب ترین وسیله برای طی کردن فاصله تفلیس تا باتومی، تاکسی یا سواری باشد که شما را در کمتر از شش ساعت

(به طور دقیق ۵ ساعت و ۴۰ دقیقه) به مقصدتان خواهد رساند.

 

تفریحات شبانه باتومی

شهر باتومی بعد از تفلیس بزرگترین شهر گرجستان و پایتخت گردشگری و توریسم گرجستان است که به دلیل طبیعت زیبا به بهشت گرجستان معروف است.

با اینکه این شهر نسبت به تفلیس زیاد بزرگ نیست اما تفریحات شبانه زیادی برای سرگرمی دارد.

امروزه گردشگران زیادی در سفر به گرجستان از این شهر توریستی و زیبا دیدن می‌کنند و از تفریحات شبانه آن لذت می‌برند.

این شهر ساحلی آب و هوای بسیار خوبی دارد، ساحل‌های آن سنگی هستند، طبیعت زیبایی دارد و به همین دلیل تابستان‌های شلوغی دارد.

در سال‌های اخیر تغییرات چشم گیری داشته و بسیار مدرن شده است. این شهر زیبا در منطقه آجارا قرار دارد. برای سفرهای تابستانی هیچ شهری مانند باتومی نیست که ایرانی‌ها خیلی طرفدار این شهر هستند. در اینجا شما را با تفریحات شبانه در گرجستان در شهر باتومی آشنا می‌کنیم :

بار چا چا تایم (Chacha Time)

بار چا چا تایم یکی از معروفترین تفریحات شبانه درگرجستان در شهر باتومی است که می‌توانید از نوشیدنی‌های مختلف آن بنوشید.

مردم محلی باتومی و نیز گردشگران به این بار معروف می‌روند تا شب را آنجا سپری کنند و از تفریحات شبانه آن لذت ببرند. این بار یک رستوران دارد که می‌توانید در آن همبرگر، سالاد، پاستا و پن کیک سفارش دهید.

وینیل بار (Vinyl Bar)

وینیل بار یکی از بهترین تفریحات شبانه در گرجستان برای گوش دادن به موزیک و خوردن نوشیدنی با دوستان است.

نوشیدنی‌های آن قهوه و لیموناد هستند که بسیار خوشمزه اند. فضا و دیوارهای زیبای آن با تصاویر زیادی از گیتار و شیپور تزیین شده‌اند که روح آدمی را تازه می‌کنند.

کارکنان آن بسیار مهمان نواز و مهربان هستند و حتی اگرشما برای اولین بار به آنجا بروید با آن‌ها احساس راحتی دارید. منوی غذای آن برای هر سلیقه‌ای مناسب است. این بار دوست داشتنی در بهترین منطقه باتومی یعنی Boulevard قرار دارد.

سفرهای برتر تور گرجستان از تهران را با نرخ ویژه و خدمات عالی برگزار می کند.