کلیسای سامبا

کلیسای جامع تثلیث معروف به سامبا  Sameba همچون نگینی باارزش برای پیروان ارتودوکس در دنیا می باشد که به مناسبت دوهزارمین سالگرد تولد حضرت مسیح و هزارو پانصدمین سالگرد به رسمیت شناختن مذهب ارتودوکس، ساخته شده است. ایده ی ساخت این کلیسا در سال ۱۹۸۹ میلادی مطرح گشت. اما به دلیل نا امنی ها و آشوبهایی که در آن سالها در گرجستان رخ داد، ساخت کلیسا ۶ سال به تعویق افتاد و نهایتا در سال ۱۹۹۵ میلادی ساخت بنا شروع و در سال ۲۰۰۴ میلادی تمام شد. بازگشایی کلیسا توسط اسقف عالی رتبه ی گرجستان « جالثیق » اسقف ایلیای دوم انجام شد.

 برای ساخت این کلیسا که مهمترین قطب مذهبی گرجستان است؛ صد طرح از معماران معروف ارائه شد و در نهایت پس از بررسی های دقیق و سختگیری های فراوان به علت اهمیت این مکان مقدس برای پیروان ارتودوکسی، طرح « آرچیل میندیاشویلی » برگزیده شد. امروزه این کلیسا را بعنوان شاهکار مسیحیت و برترین جاذبه ی گرجستان می شناسند. در معماری و طراحی کلیسا از سبک های سنتی و مذهبی معماری گرجی و عناصری از معماری بیزانس استفاده شده و نقاشی های کلیسا اثر گروهی به سرپرستی « امیران گوگلیدزه » می باشد.

کلیسای سامبا سومین کلیسای مرتفع جهان است. این کلیسا دارای یک گنبد مخروطی شکل و ۸ ستون محکم با مساحتی حدود ۵۰۰۰ مترمربع می باشد. جنس گنبد کلیسا از طلا و ارتفاع آن ۷٫۵ متر است. کلیسای سامبا متشکل از ۹ کلیسای کوچکتر است که هر کدام به اسم خاصی ( سنت نیکلاس، سنت جورج، سنت نینو، دوازده امام و … ) نامگذاری شده است. ۵ کلیسای کوچک دیگر در طبقات پایینی کلیسای اصلی از سطح زمین تا نوک صلیب گنبد، ۸۴ متر است. در ساخت کف کلیسا از سنگ مرمر با رگه های طلایی و برای دکوراسیون کلیسا و محراب ها از موزائیک استفاده کرده اند.  کل مکان شامل بنای اصلی کلیسا، اقامتگاه اسقف اعظم، برج ناقوس، صومعه، آکادمی علوم دینی، فرهنگستان الهیات، کارگاه های آموزشی، باغ و استراحت گاه می باشد. بخشی از کلیسا بر روی گورستان ارمنی بنام خوجاوانک قرار گرفته که در حال حاضر بخشی از محوطه ی بیرونی و حیاط کلیسا می باشد. البته بخش اعظمی از این گورستان در زمان شوروی ویران و تبدیل به پارک شد. ظاهر کلیسا در کل کلاسیک ، زیبا و آراسته می باشد.

کلیسای سامبا

کلیسای مقدس جامع تثلیث، در سمت چپ رودخانه ی کورا بر فراز تپه ای بنام سنت ایلیا ساخته شده و از تمام نقاط شهر قابل مشاهده است. با وجودیکه کلیسای سامبا قدمت زیادی ندارد؛ اما با گذشت زمان کوتاهی، به دلیل زیبایی و شکوه بی حد و اندازه اش این مکان به یک جاذبه ی پرطرفدار توریستی و یکی از قطبهای مهم گردشگری در گرجستان تبدیل شد و علاوه بر پیروان ارتودوکس، گردشگران بسیاری از سراسر دنیا از آن دیدن می کنند. فضای بزرگ داخل کلیسا گنجایش ۱۵۰۰۰ نفر را دارد. در بازدید از این کلیسا باید با پوشش و حجاب مناسب وارد شوید.

برای بازدید از این مکان زیبا و مقدس، تور گرجستان از تهران را با بهترین نرخ از آژانس سفرهای برتر دنیا رزرو کنید.

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
آشنایی با کلیسای مقدس جامع تثلیث
Author Rating
5