ایرباس و بوئینگ

ایرباس و بوئینگ دو نام آشنا برای دوستداران پرواز است. این دو شرکت آنقدر شهرت دارند که حتی کسانی که تا به حال با هواپیما سفر نکرده اند هم اسم ایرباس و بوئینگ را شنیده اند. شرکت های هواپیماسازی بوئینگ و ایرباس هر دو از بهترین شرکت های هواپیمایی هستند و از امنیت و کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. با این حال این دو نوع هواپیما با یکدیگر تفاوت هایی هم دارند. آیا شما هم دوست دارید تنها با نگاه کردن به هواپیما تشخیص بدهید که مدل هواپیما بوئینگ است یا ایرباس؟ البته برخی تفاوت های ایرباس و بوئینگ در تجهیزات و ساختار داخلی آن هاست اما بعضی دیگر از تفاوت ها را می توان به راحتی از ظاهر هواپیماها تشخیص داد و نیاز به تخصص خاصی ندارد. در ادامه برخی از مهم ترین تفاوت های ایرباس و بوئینگ را به شما معرفی می کنیم تا از این به بعد بتوانید نوع هواپیما را با نگاه کردن به آن تشخیص بدهید. در ابتدا به صورت مختصر با این دو شرکت هواپیمایی آشنا می شویم.

شرکت ایرباس

ایرباس یک کارخانه هواپیماسازی محبوب است که در شهر بلیناک فرانسه قرار دارد و زیرمجموعه شرکت هوافضای اروپایی EADS محسوب می شود. ایرباس کارش را با اتحاد چند تولید کننده هوافضا شروع کرد و بعدها در سال ۲۰۰۱ به شرکت هلدینگ EADS پیوست. اولین هواپیمایی که توسط این شرکت تولید شد ایرباس ای ۳۰۰ بود. اگرچه بیشتر ما ایرباس را به دلیل هواپیماهای مسافربری و تجاری اش می شناسیم، اما این شرکت هواپیماهای نظامی و قطعات و تجهیزات دفاعی نیز تولید می کند.

شرکت بوئینگ

شرکت بوئینگ یک شرکت چند ملیتی هوافضاست و دفتر مرکزی اش در ایالات متحده آمریکا قرار دارد.. در سال ۱۹۹۷، شرکت بوئینگ به منظور توسعه بازار و کسب و کار با مک دانل داگلاس ادغام شد. بوئینگ یکی از بزرگ ترین سازنده های هواپیما در جهان است.

تفاوت های ایرباس و بوئینگ

هردو این شرکت ها بیشتر با هواپیماهای مسافربری شان شناخته می شوند و اکثر ایرلاین های بزرگ دنیا با استفاده از هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به جابجایی مسافران می پردازند. با این حال، در عین مشابهت هایی که بین این دو شرکت وجود دارد تفاوت هایی بین هواپیماهای بوئینگ و ایرباس وجود دارد. برخی از این تفاوت ها محسوس هستند و به عنوان یک مسافر عادی هم می توانید با کمی دقت نوع هواپیما را تشخیص بدهید.

  • نام شرکت سازنده روی بدنه هواپیما: آسان ترین راه برای تشخیص نوع هواپیما بررسی نیمه پایینی بدنه هواپیماست، یعنی جایی که نام شرکت نوشته می شود. به طور کلی معمولا در این قسمت نوشته می شود که هواپیما متعلق به شرکت بوئینگ است یا ایرباس.
  • تفاوت در طراحی دماغه هواپیما: یکی دیگر از تفاوت های ایرباس و بوئینگ در شکل و طراحی دماغه هواپیما نمود پیدا می کند. هواپیماهای ایرباس دماغه ای گرد و منحنی دارند، در حالیکه دماغه هواپیماهای بوئینگ معمولا گرد و کمی نوک تیز است. بنابراین با نگاه کردن به ظاهر هواپیما می توانید تشخیص بدهید که هواپیما بوئینگ است یا ایرباس.
  • طراحی پنجره خلبان: علاوه بر این، پنجره جلوی هواپیما که متعلق به کابین خلبان است هم یکی دیگر از تفاوت های ایرباس و بوئینگ به شمار می رود. پنجره ایرباس مربع شکل است و مستقیما در راستای بدنه هواپیما قرار گرفته است. اما هواپیماهای بوئینگ پنجره ای به شکل عدد ۷ دارند و گوشه های پنجره کمی به سمت بالا مورب شده است.
  • تجهیزات الکترونیکی: یکی از مهم ترین تفاوت های ایرباس و بوئینگ تجهیزات الکترونیکی استفاده شده در هواپیماست. هواپیماهای ایرباس توسط سکان جانبی یا ساید استیک (sidestick) کنترل می شوند. سکان جانبی تقریبا مشابه جوی استیک (joystick) است که در بازی های کامپیوتری استفاده می شود. هواپیماهای بوئینگ از فرمان یا یوک مرکزی (yoke) استفاده می کند که طراحی چرخشی دارد و به عنوان کنترل کننده اصلی استفاده می شود.

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
چطور هواپیمای بوئینگ را از ایرباس تشخیص بدهیم؟
Author Rating
5