نارین قلعه

نارین قلعه Narikala Castle یکی از جاذبه های قدیمی و تاریخی کشور گرجستان است که در شهر تفلیس ( بخش قدیمی شهر ) قرار دارد. این قلعه بر روی تپه ی کالا ، کوه متاتسمیندا ساخته شده و با نام ناریکالا ( به معنای قلعه ی کوچک ) شناخته می شود.

به عقیده ی برخی از مورخان این قلعه توسط ایرانی ها در سده ی چهارم میلادی ساخته شده است . زیرا معماری قلعه شباهت های زیادی با آتشکده های ساسانی دارد و هم چنین نشانه هایی از دوران ساسانی نیز در قلعه وجود دارد. نام قلعه در آن زمان « شوریس تسیخه Suris Tsikhe » به معنای قلعه ی انتقام بوده است. اما پس از حمله ی مغول ها به تفلیس، نام آن به نارین قلعه تغییر پیدا کرد.

ناریکالا در قرن هفتم توسط خاندان بنی امیه و بین سالهای ۱۰۸۹ تا ۱۱۲۵ توسط پادشاه گرجستان ( داویت آغماشنبلی ) توسعه و گسترش یافت. در قرن ۱۹ میلادی نیز بنای قلعه مرمت و تجدید شد. زیرا در سال ۱۸۲۷ میلادی بخشهایی از قلعه به دلیل انفجار و زلزله آسیب دیده بود. اهمیت این قلعه در تاریخ بدین خاطر است که در آن زمان این مکان مهمترین پایگاه پدافندی تفلیس بوده و تمام فرمانروایان در این مقر امنیتی و مهم دور هم جمع می شدند. هر کدام از فرمانروایان ایرانی، ترکی، گرجی، عثمانی، عرب و روسی بخشهایی به این قلعه اضافه کرده و نشانی از خود در آن باقی گذاشتند. اما شالوده ی اصلی قلعه و دیوارهای آن توسط امیران عرب در قرن هشتم میلادی ساخته و تکمیل گشت.

در حیاط پایینی قلعه ی ناریکالا، کلیسای سنت نیکلاس قرار گرفته که ناقوسهای قدیمی آن همچنان پا برجاست و دیوارهای داخلی کلیسا شامل نقاشی هایی از صحنه های تاریخی گرجستان و کتاب مقدس است.

زمانی که بر فراز تپه ی کالا در قلعه ایستاده و به اطراف می نگرید؛ می توانید رودخانه ی Kura، حمامهای گوگردی، مجسمه ی مادر جورجیا ( کارتلیس ددا )، پل صلح، باغ گیاه شناسی بوتانیک و نمایی از کل شهر را براحتی ببینید. برای بازدید از این قلعه باید از تله کابین پارک ریکه استفاده کنید.

برای دیدن این مکان تاریخی و باشکوه، تور گرجستان از تهران  را با بهترین نرخ از آژانس سفرهای برتر دنیا رزرو کنید.

Summary
Review Date