مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایا صوفیه در قلب شهر استانبول در ترکیه، نشانه ای از فرهنگ و تاریخ غنی ترکیه است. خیلی از مردم، مسجد ایا صوفیه را نماد سنت و فرهنگ در کشور ترکیه می دانند. تور استانبول از شیراز و تهران را انتخاب کرده و از این مسجد تاریخی و زیبا در استانبول دیدن کنید.


نگاهی به تاریخ مسجد ایا صوفیه می اندازیم 

 این مسجد با مناره های سر به فلک کشیده که از همه جای استانبول قابل مشاهده است، چشم هر گردشگر و رهگذری را به خود خیره می کند این مسجد در منطقه سلطان احمد قرار دارد که در زمان سلسله عثمانی یکی از مشهورترین پادشاهان عصر بود .

مسجد ایا صوفیه که بعضیا آن را حاجیا سوفیا (هاگیا صوفیا) می نامند، یک کلیسا برای بخش مسیحیت شرق بوده که در عصر امپراطوری بیزانس در سال ۵۳۲ میلادی به دستور شاه کنستانتین اول ساخته شد و بار دیگر در قرن ۶ میلادی توسط جاستنیانوس مرمت شد، نام این کلیسا را کلیسای بزرگ گذاشتند اما پس از فتح استانبول به دست سلطان سلطان محمد دوم، در سال ۱۴۵۳ میلادی  دستور تغییر هویت کلیسا به مسجد صادر شد. به دستور سلطان سلیمان، همه نقاشی های داخل کلیسا پوشانده شد تا نماز را آنجا برگزار کنند. در زمان سلطان مراد چهارم نیز ، آیاتی از قرآن را بر دیوار های مسجد حک کردند و سرانجام پس از اعلام حکومت جمهوری در ترکیه و بر سر دولت آمدن آتاتورک، مسجد به موزه تبدیل شد و همانطور نیز ماند .

نمای مسجد و معماری آن چگونه است :

بنای مسجد ایا صوفیه بر پایه یک پلان هشت ضلعی بنا شده است که گنبدی بزرگ سقف و بالای این پلان را پوشانده که زیبایی آن را به نمایش می گذارد. مسجد ایا صوفیه، مهمترین بنای به جا مانده از دوره ژوستی نین در استانبول ترکیه می باشد. نام این مسجد در گذشته برگرفته از اصلی یونانی با نام هاگیا صوفیا بوده که در لغت به معنای کلیسای حکمت مقدس ترجمه می شود .

معماران اصلی این بنا آنتیموس ترالسی و اسیروس میلوتوسی بودند و این مسجد بین سال های ۵۳۲ تا ۵۳۷ میلادی ساخته شد. مساحت مسجد ایا صوفیه ۹۱۷۲متر مربع با ارتفاع ۵۶ متر می باشد. این بنا دارای ۴ مناره بزرگ می باشد .

در سال ۱۹۳۵ میلادی، نخستین رییس جمهور دولت ترکیه، آتا ترک، کلیسای ایا صوفیه را به مسجد تغییر داد .

اگر هر آنچه درباره با مسجد ایا صوفیه بیان شد شما را ترقیب به بازدید از این مسجد زیبا و بنای انگشت نمای استانبول در ترکیه کرده، پس وقت را تلف نکنید ! تور استانبول (ترکیه) از شیراز (یا تهران) را رزرو کرده و هم به سفری خاطره انگیز به ترکیه بروید و هم فرصت بازدید از ایا صوفیه را نیز از دست ندهید .


تورهای پیشنهادی

Summary
Review Date
Reviewed Item
مسجد ایا صوفیه استانبول
Author Rating
5