مجسمه مادر در ارمنستان

پارک پیروزی بر فراز شهر ایروان پایتخت ارمنستان، میزبان تندیس کنونی مجسمه مادر یا مام ارمنستان می باشد. تندیسی که از اغلب نقاط شهر قابل دیدن است. نماد تنها زنی که در زمان حمله وحشیانه ترکان عثمانی به ارمنستان زنده ماند و بدون هیچ ترسی از به دست گرفتن اسلحه و مبارزه، در طول جنگ با نیروهای چریک کرد و ترک همپای شوهرش جنگید و با تمام وجود از کشورش حمایت کرد.

این مجسمه در سال ۱۹۷۶ به‌جای تندیس ژوزف استالین قرار گرفت تا نشانی از قدرت و صلح و به عنوان محافظی برای پایتخت ارمنستان باشد. در کنار این یادبود شاهد بناهای دیگری نیز هستیم که هر کدام بازدیدکنندگان را به شنیدن داستانی مربوط به خود دعوت می کنند، بعنوان مثال قبر یک سرباز گمنام که سمبلی ابدی برای قربانیان جنگ است. مردم ارمنستان هر ساله روز ۹ می روز پیروزی در جنگ جهانی دوم ((Victory Day ( در واقع روزی که اتحاد جماهیر شوروی موفق به شکست آلمان شد) را جشن می‌گیرند و نمایندگان جمهوری ارمنستان از پارک پیروزی دیدن می‌کنند و برای بزرگداشت سرباز گمنام، حقله‌ گلی را روی یادبود قرار داده و با یک دقیقه سکوت به قربانیان جنگ ادای احترام می نمایند. درون پایه‌ی این مجسمه عظیم  نیز می توان از موزه‌ی وزارت دفاع بازدید کرد، بنایی که در سال ۱۹۵۰ توسط معمار Israelyan. ساخته شد و در سال ۱۹۷۰ به عنوان موزه‌ی تاریخ جنگ بزرگ وطن‌پرستی (جنگ جهانی دوم) به معرض نمایش درآمد

این موزه شامل ۳۰۰ هزار اثر نمایشی از جمله نقاشی‌ها،  مدارک و لوازمی است که مربوط به جنگ قره‌باغ می باشد. اتاق‌های نمایش در طبقه‌ی اول مملو از تجهیزاتی هستند که مربوط به قربانیان ارمنی جنگ جهانی دوم است و البته جالب‌ترین قسمت، مربوط به متعلقات فرمانده نظامی ایوان باقرامیان (Havhannes Baghramyan) است و یک نقشه که کمپین تسخیر شهر شوشی را نشان می‌دهد. این موزه سه‌ شنبه تا یکشنبه هر هفته باز است. اگر به تاریخ و فرهنگ ارمنستان علاقه دارید با ما و تورهای بینظیر داخلی و خارجی همراه شوید تا گشتی در این سرزمین کهن داشته باشیم.

Summary
Review Date
Reviewed Item
مجسمه مادر ارمنستان
Author Rating
5