قصر توپکاپی

قصر توپکاپی یکی از جاذبه های بزرگ، مهم و دیدنی شهر استانبول است. این کاخ در بین سالهای ۱۴۶۶ تا ۱۴۷۸ به دستور سلطان محمد دوم بر روی شبه جزیره ای کوچک در شمال دریای مرمره ساخته شد. ساخت و ساز این کاخ عظیم حدود ۶ سال طول کشید و پس از آن به یکی از اقامتگاههای اصلی سلاطین عثمانی در استانبول تبدیل شد. معماری این کاخ به سبک عثمانی و باروک می باشد. قصر توپکاپی از شمال با دماغه ی طلایی، از جنوب با دریای مرمره و از سمت شمال شرقی با تنگه ی بسفر همسایه است. امروزه این کاخ که بعنوان موزه از آن بازدید می شود؛ در محله ی سلطان احمد نزدیک Eminonu  در منطقه ی قدیمی شهر قرار گرفته است.

پس از ورود سلطان محمد دوم به این کاخ، نام بنا را کاخ جدید گذاشتند. ولی مردم محلی آن را کاخ توپ کاپی به معنای دوازده توپ می خوانند. دلیل این نامگذاری وجود توپ های جنگی بزرگ بیرون دروازه بود که از آنها در فتوحات سلطان محمد استفاده شده بود. از قرن ۱۵ تا ۱۹ میلادی این کاخ مرکز سیاسی دولت عثمانی بوده است. هر یک از سلاطینی که در طی این ۴ قرن در قصر توپکاپی زندگی کردند طبق نیازها و سلیقه ی خود، ساختار داخلی بنا را تغییر دادند و قسمتهایی را اضافه یا حذف کردند. ساختمان اصلی کاخ که امروزه موزه ای عظیم و مهم است؛  آثار ارزشمندی همچون الماس ۸۶ قیراطی Kasikci، خنجر توپ کاپی، زمردی بسیار بزرگ، چند تخت پادشاهی، جا شمعی های بسیار بزرگ از جنس طلا و … را در خود نگهداری می کنند. این کاخ همچنین آثار مهمی از تمدن اسلام نظیر خرقه و جای پا و یک تار موی پیامبر اسلام، شمشیر نخستین خلفای اسلامی، سنگ سیاهی که متعلق به کعبه است و نماد جان مقدس تعمید دهنده St.John the Baptist را در خود جای داده است.

علاوه بر ساختمان اصلی قصر که ساختار تاریخی این مکان است؛ باغ های بسیار زیبا و باشکوهی در این کاخ وجود دارد که به تنهایی جاذبه ای فوق العاده دیدنی در این قصر می باشند. طول دیوارهای اطراف قصر ۵ کیلومتر و مساحت داخلی آن ۷۰۰ هزار مترمربع بوده است. اما امروزه به دلیل ساخت و سازهایی که در حیاط قصر انجام شده؛ مساحت داخلی آن به ۸۰۰۰۰ مترمربع رسیده .

این کاخ در سال ۱۹۸۵ میلادی توسط سازمان جهانی یونسکو بعنوان بهترین نمونه از قصرهای دوران امپراطوری عثمانی به ثبت جهانی رسید.

برای بازدید از این مکان دیدنی و تاریخی، تور استانبول از شیراز را با بهترین نرخ از آژانس سفرهای برتر دنیا رزرو کنید.