غارهای باتو مالزی

 مجموعه غارهای باتو یکی از معروف ترین دیدنی های این کشور است که در شهر کوالالامپور قرار دارد. ورود به ورود به مجموعه غار باتو آزاد است و نیازی به خرید بلیط نیست. تور صوتی نیز، برای بازدیدکنندگان وجود دارد.

مجموعه غارهای باتو (Batu Caves) یکی از پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری شهر کوالالامپور است. این مجموعه از یک تپه بزرگ آهکی که سه غار اصلی و بزرگ و چندین و چند غار فرعی کوچک دارد، تشکیل شده است. این نیایشگاه غاری، در حدود ۱۱ کیلومتری شمال شهر کوالالامپور واقع شده است. علاوه بر زیبایی های طبیعی این غارها، مجسمه هایی تاریخی و زیبا در دل غار اصلی و اطرافش وجود دارند که مردمان بسیاری برای تماشای آن ها به داخل غارها می روند


Cathedral Cave بزرگترین و محبوب ترین غار این مجموعه است که خانه ها و زیارتگاه های بسیاری در عمق ۱۰۰ متری آن وجود دارد. در پای تپه باتو، دو غار بزرگ و محبوب دیگر هم وجود دارند که گردشگران از آن ها بازدید می کنند. این غارها، غار گالری هنر (The Art Gallery Cave) و غار موزه (Museum Cave) هستند که درونشان نقاشی ها و آثار هنری بسیاری از هندوها وجود دارد.

یکی از دیدنی ترین بخش های این محوطه، مجسمه طلایی حدود ۴۲ متری مربوط به هندوهاست که در ورودی غار قرار دارد. اگر از کنار این مجسمه  حدود ۲۷۲ پله را بالا بروید، به منطقه ای می رسید که می توان منظره زیبایی از شهر کوالالامپور را مشاهده کرد. میمون های زیادی در اطراف این غارها زندگی می کنند. میمون هایی که کمی هم بازیگوش اند و شاید برایتان مشکل ایجاد کنند
غارهای باتو مکان اصلی برگزاری جشنواره سالانه تایپوسام در کشور مالزی است. در طول مدت برگزاری این جشنواره، هزاران گردشگر داخلی و خارجی به این منطقه سفر می کنند. این فستیوال معمولا در پایان ماه ژانویه هر سال برگزار می گردد. فرآیند جشنواره تایپوسام از شب قبل در مکان دیگری در مرکز شهر آغاز می شود و روز بعد در این غارها ادامه می یابد. با ورود مردم به این غارها، این جشنواره رنگارنگ هم به طور رسمی آغاز می شود و حدود ۸ ساعت به طول می انجامد. در فستیوال قبلی، حدود ۱ میلیون گردشگر شرکت کردند. این یکی از بزرگترین اجتماعات بشری در دنیاست.
در گذشته مردم هدایایی را بر روی شیئی به نام “کاوادیس” در این جشنواره می آوردند. کاوادیس را حتما در فیلم ها دیده اید، نوعی وسیله که بر روی شانه قرار می گیرد و در دو طرفش دو سطل برای حمل اشیایی وجود دارند. این کاوادیس ها را معمولا توسط پر طاووس تزئین می کردند. برخی از این کاوادیس ها حدود ۱۰۰ کیلو وزن داشتند.
چطور به غار باتو برویم؟
غار باتو در سیزده کیلومتری کوالالامپور و مجاورت روستایی به همین نام قرار دارد.
بهترین راه دسترسی، قطار ” KTM Komuter ” است که از ایستگاه کوالالامپو حرکت می کند. همین طور از پایانه اتوبوس رانی و ترمینال کوالالامپور هم اتوبوس هایی به مقصد غار وجود دارد.
تاکسی هم گزینه ای هزینه بر، ولی راحت است. از منطقه ” Bukit Bintang ” کوالالامپور تا غار باتو  در هر ساعتی ماشین وجود دارد.
زمان بازدید از غار باتو
هر روزه از ۶ صبح تا ۹ شب، امکان بازدید از مجموعه وجود دارد.

Summary
Review Date
Reviewed Item
غارهای باتو مالزی
Author Rating
5