شهر کازان

به تاتارستان وشهر کازان ،پایتخت سوم روسیه خوش آمدید.

ما شما را به تاتارستان دعوت میکنیم که یکی از جذابترین مناطق برای گردشگری در روسیه ویکی از مناطق اقتصادی توسعه یافته محسوب میشود .تاتارستان در بخش مرکزی روسیه وهشتصد کیلومتر دور از مسکو،در مجاورت ولگا ،بزرگترین رودخانه اروپا،واقع شده است.این منطقه نماد صلح وهماهنگی است .اینجا شما با روش زندگی ما ،غذاها ،موسیقی ،مد ،هنر، معماری کار و گذراندن وقت شادمانه آشنا میشوید.تاتارستان نه شرق و نه غرب است بلکه پدیده مخصوص با خصوصیات منحصر بفرد است .تاتارستان –جمهوری معاصر، روشن ،ثروتمند، پر انرژی و متنوع محسوب میشود  .پایتخت تاتارستان شهر کازان است

.امسال این شهر هزارمین سال تولد خود را جشن گرفت .کازان به حق «پایتخت سوم روسیه» نام دارد .این شهر معاصر و به اصطلاح راحت برای اقامت ،دارای مجموعه ی گسترده ای از سرگرمی ها می باشد .اینجا شما میتوانید کافه ها و رستورانهای دنج وزیبا ،مراکز خرید وسرگرمی، پارک ها و باغ ها وسایر مکان هایی که از نظر گردشگری جالبند را پیدا کنید .تنوع رویدادهای فرهنگی و ورزشی شما را متعجب خواهد کرد .کازان بیش از ۱۵۰ هتل دارد .از جمله شبکه هتل های بین المللی Courtyard  by  Marriott،Park  Inn  by  Radisson ، Ibis  Ramada  and  Double  Tree  by  Hilton. در تاتارستان شما میتوانید با بناهای فرهنگی ارتدوکسی و اسلامی آشنا شوید .از کلیساهای قدیمی و مسجدهای زیبا که در طی قرنها بطور مسالمت آمیز در همسایگی اند بازدید کنید .دو بنای فرهنگی و تاریخی جمهوری تاتارستان در فهرست میراث جهانی یونسکو هستند :کاخ کرملین کازان که قلب پایتخت تاتارستان است و بولگار بزرگ که آثار تاریخی تمدن باستانی در محدوده  ولگا  می باشد .تاتارستان بهترین منطقه برای گردشگری (براساس جایزه ملی «سیاره من ۲۰۱۴»)در منطقه روسیه می باشد .اینجا هر کسی میتواند دلخواه خود را پیدا کند .

کلیسای بشارت

کلیسای بشارت یکی از یادبودهای معروف معماری قرن ۱۶ روسیه بشمارمی آید .این کلیسا از سنگ سفید رایج در آ زمان بنا شده که از ساحل مقابل کازان استخراج میکردند .روز  ۱۵  اوت  ۱۵۶۲  اسقف کازان مراسم تقدیس و بهره برداری از کازان را انجام داد .کلبیسای بشارت یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی بجای مانده در محوطه کرملین کازان است .

برج سویومبیکه

مردم کازان درباره برج سویومبیکه افسانه های زیادی تعریف می کنند که با زندگی آخرین شاهزاده خانم کازان در ارتباط است .این برج بدلیل ارتفاع بلند در گذشته محل دیده بانی قلعه بشمار میرفته است .برج سویومبیکه همچون برج  پیزا  یکی از برجهای کج دنیا است که به مرور زمان بسمت شمال شرق انحنا پیدا کرده است .در حال حاضر این انحنا به ۱٫۹۸ متر میرسد .

کاخ کشاورزان ( Agriculturist  Palace)

کاخ کشاورزان در مرکز تاریخی کازان تحت عنوان میدان کاخ ودر فاصله نزدیکی از دیوارهای شمالی کرملین کازان و سواحل رود کازانکا واقع شده است .ساختمان اصلی وزارت کشاورزی جمهوری تاتارستان در این نقطه قرار دارد .این کاخ که در سال ۲۰۰۸ بنا شده است امروز یکی از جاذبه های گردشگری کازان بشمار میرود .

میدان هزاره

بزرگترین ومعروفترین میدان کازان در مرکز تاریخی شهر در کنار کرملین کازان قرار گرفته که نام آن را میدان هزاره گذاشته اند .این میدان یکی از بزرگترین میادین روسیه و دنیا به شمار میرود .این میدان در کنار کرملین ،مسجد قل شریف و ساختمان غیرمعمول سیرک کارت ویزیت شهر کازان است .از این مجموعه عکس و تصاویر زیادی می گیرند .

کرملین کازان ( The  Kazan  Kremlin )

دیوارهای سفید و خیره کننده کرملین کازان مهمانان این شهر رامجذوب خود میکند .در داخل دیوارهای این قلعه قدیمی که سنگ بنای آن در قرن ۱۲ میلادی گذاشته شده ،امروز نیز زندگی جریان دارد .کرملین کازان از سال ۲۰۰۰ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است .

مسجد قل شریف

بازدید از مسجد زیبا و منحصر بفرد قل شریف که یکی از بزرگترین مساجد روسیه بشمار میرود برای مهمانان امکان پذیر است .در قرن ۱۶ میلادی در این شهر مسجدی چند مناره وجود داشت که بعد از حمله ایوان مخوف در اکتبر ۱۵۵۲  به کازان ،ویران شد . از آنجا که این مسجد مرکز آموزش دیدنی در قرن ۱۶ بشمار میرفت ،در سال ۱۹۹۶ مسجد قل شریف را بعنوان یادبود مسجد ویران شده بنا کرد .

محله ی قدیم تاتارها

در ساحل چپ دریاچه ی اسرار آمیز کابان شهرکی بسیار دیدنی باخانه هایی مجلل و مساجدی قدیمی با مناره های بلند بچشم میخورند. محله ی قدیمی تاتارها زمانی مرکز صنعت و تجارت کازان بشمار میرفته است .امروز این منطقه موزه ای در فضای باز است  که زندگی و فرهنگ اقوام تاتار در گذشته را به نمایش می گذارد .

موزه های  کرملین

موزه های کرملین آۀماده پذیرایی از گردشگران هستند :موزه تاریخ تاتارستان ،موزه فرهنگ اسلامی ،موزه جنگ افزار سازی ،کافه و رستوران ،مغازه فروش سوغات .گردش در این محوطه همیشه برای گردشگران جذاب است، بویژه زمانی که نمایشگاه و جشنواره هایی نیز برپا میشوند .غروب آفتاب از این نقطه بسیار دیدنی است،آسمان به رنگ های مختلف در آمده و فضایی شعر گونه بوجود می آید .

تئاتر عروسکی

در نزدیکی ایستگاه متروی«سوکونایا اسلابادا» قلعه ای افسانه ای بابرجهای بلند ودیوارهای شیشه ای بنا شده که تئاتر عروسکی «اکیات» نام دارد . روی دیوار اصلی این ساختمان دو ققنوس روبروی هم قرار دارند و در اطراف آنها عروسکهای خیمه شب بازی ایستاده اند .روی سقف طبقه اول عروسک «شازده کوچولو »اثر  سنت اگزوپری  قرار گرفته است.نورپردازی این ساختمان در شب بسیار دیدنی است .طراحی داخلی ساختمان نیز به شکلی افسانه ای و باب طبع کودکان انجام شده است .نمایش ها معمولا به زبان روسی و تاتاری سه بار در روز انجام میشوند وهربار کودکان از تماشای آنها لذت فراوان می برند .تابستان ها در محوطه مقابل تئاتر جشنواره گل برگزار میشود و زمستانها برای کودکان شهرک یخی برگزار می کنند.

معبد ادیان جهان

معبد ادیان جهان بنایی نمادین برای دوستی و اتحاد تمام ادیان است .در این محل مراسم دینی برگزار نمی شود .در تاتارستان پیروان ادیان و اقوام مختلف طی قرون متمادی در کنار هم زندگی صلح آمیزی را داشته اند ،به همین خاطر وجود چنین بنایی برای تمام تاتارستان اهمیت زیادی دارد .معبد ادیان جهان یک مجموعه معماری منحصر بفرد است که عناصر معماری کلیسای ارتدوکس،کاتولیک،مساجد مسلمانان،،کنیسه یهودیان،معابد بوداییان وساختمان های قدیمی چینی وبطور کل نماد ۱۶ دین جهانی و از جمله ادیان تمدن های از بین رفته را به نمایش می گزارد .این معبد به ابتکار ایلدار خانوف معمار و تقاش تاتار ساخته شده که خود در ساخت آن زحمات زیادی کشیده است . در این محل برنامه های هنری ،نمایشگاه و شبهای موسیقی برگزار می شود .

خیابان بائومان

همانطئر که مسکو بدون خیابان تاریخی آربات  یا  کی یف  بدون خیلبلن کرشاتیک قابل تصور نیست ،شهر کازان هم بدون خیابان تاریخی بائومان لطف وصفایی ندارد .خیابان بائومان یکی از قدیمی ترین و معروف ترین خیابانهای شهر است که گردشگران زیادی را به سوی خود جذب میکند .در اینجا می توانید سوغات شهر راتهیه کرده ،به موسیقی گروه های خیابانی گوش داده ،باتصاویر و لباسهای نمادین مردم تاتاریا کنار ساختمان های قدیمی و فواره عکس بگیرید .از دیگر جذابیت های این نقطه ،نقاشانی هستند که در گوشه و کنار خیابان نشسته وتصویر شما را با کلاه مخصوص تاتارها به صورت زنده نقش می زنند .در روزهای گرم تابستان بستنی های گرم خوشمزه و در روزهای سرد زمستان پیراشکی و آش گرم در این خیابان عرضه می شود .هنرمندان خیابانی در روزهای تابستان با اجرای نمایش و موسیقی مردم را سرگرم میکنند .این خیابان همیشه شلوغ وسرگرم کننده است .

کاخ ازدواج

خانواده برای تاتارها اهمیت زیادی دارد .ارتباط بین نسلها بسیار محکم است و در هر خانواده معمولا مادر بزرگ و یا به زبان تاتاری «داوانیکا» ،نگدارنده اسرار و تجارب زندگی است .نقطه شروع بسیاری از زوجین در اینجا گذاشته می شود .این کاخ در کنار رود کازانا بنا شده وآن را به شکل یک دیگ بزرگ بر روی اجاق ساخته اند.دیگ در زبان تاتاری «کازان» نامیده می شود .کاخ ازدواج سمبل خانه و خانواده است .در زبان روسی ضرب المثلی است که می گوید :« خانه مثل فنجان پر است.»یعنی اینکه زندگی کامل شامل خانواده وفرزند می شود.طبقه ی بالای این ساختمان چشم انداری به تمام شهر دارد .از این نقطه منظره ای زیبا به جاذبه های گردشگری شهر کازان و رودهای اطراف آن باز می شود .چشم انداز کرملین کازان بیش از همه چشم راخیره می کند .

رود ولگا

طبیعت تابستانی گنجی واقعی برای علاقه مندان به آرامش و استراحت در طبیعت است .این جمهوری در محل تلاقی دو رود بزرگ وزیبای  کاما  و  ولگا واقع شده است .عریض ترین بخش رود ولگا در تاتارستان واقع شده که به ۴۳ کیلومتر می رسد .چشم اندازهای زیبای اطراف این رود هر بیننده ای رابه هیجان می آورد .سفر با کشتی بر روی رود ولگا گزینه ای مناسب برای افرادی است که می خواهند بدون عجله مدتی را در تاتارستان استراحت کنند .دراین سفر ضمن لذت بردن از زیبایی های اطراف رود ولگا می توانید باتاریخ تجارت در تاتارستان نیز آشنا شوید .کشتی های مجهز و راحت در شهرهای کوچک توقف کرده و در هر نقطه بافضای زندگی تجار در قرن های ۱۸-۱۹ آشنا می شوید .

فواره های رود بولاک

مجموعه ای از ۲۲ فواره در رودخانه بولاک ایجاد شده که یکی از جالبترین جاذبه های گردشگری شهر به شمار می رود .فواره ها به نوبت در امتداد رود هنر نمایی میکنند وتا کرملین کازان ادامه پیدا می کند . جریان آب از فواره باسرعت به سمت بالا رفته و در هنگام پایین آمدن به شکل گل لاله در می آید. شب هنگام هنر نمایی فواره ها با نور پردازی همراه می شود که از ساحل منظره ای دل انگیز را به وجود می آورد.این مجموعه در تابستان سال ۲۰۱۳ میلادی احداث شد وبه قول شهردار کازان ،بعد از  بازسازی و احداث پل های شهر و مناطق اطراف آن نقطه پایانی برنامه زیباسازی شهر است .رود بولاک در زبان تاتاری به معنای رود کوچک است  و دو رود  کازانا  و دریاچه نیژنی رابهم متصل میکند .

جزیره اسویاژسک

قصه های الکساندر پوشکین در جزیره اسویاژسک محل تلاقی دو رود  ولگا و اسویاگا  در فاصله ۶۰ کیلومتری از شهر کازان رخ می دهند.این شهر توسط ایوان مخوف بعنوان قلعه ای برای آمادگی و حمله به شهر کازان ساخته و طی قرون متمادی به مرکز فرهنگی روسیه تبدیل شده است . در این جزیره نه چندان بزرگ ،جمعیتی بالغ بر ۳۰۰نفر ،۳۷ اثر تاریخی فرهنگی  واقع شده که دو مورد از آنها در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است .در این نقطه می توان معماری باستانی دوره مسیحیت در روسیه را بخوبی لمس کرد . سال ۱۵۵۱ میلادی قدیمی ترین کلیسای منطقه ولگا در عرض یک شبانه روز از جنس چوب بنا شد .در کلیسای اوسپنسکی نقوش روی دیوارها باتصاویرکمیاب ایوان مخوف از قرن ۱۶ میلادی باقی مانده اند .ششاز سال ۲۰۰۱ میلادی کارهای مرمت بناهای دینی اسویاژسک باجدیت دنبال می شود .این جزیره فاقد شرکت های صنعتی و حتی سیستم حمل ونقل عمومی است ،بهمین خاطر در طول سال آرامش در سراسر شهر برقرار است .امروز در این جزیره زندگی فرهنگی واتفاقات جالبی در جریان است .موزه ها ومیادین اسب دوانی مشغول به کارند ومجموعه تاریخی «لنیوی تارژوک» بازی هایی به راه می اندازند وباپوشیدن لباسها وسلاح های قدیمی صحنه  هایی از زندگی مردم قرون وسطی رابازسازی می کنند .توصیه میشود که سوپ ماهی مخصوص این منطقه ،تیراندازی با کمان راامتحان کنید وازبرنامه های مختلفی که در جزیره برگزار می شود نهایت لذت را ببرید .می توانید یک روز پر ماجرا در جزیره اسویاژسک تجربه کنید یا در صورت تمایل برای یک هفته در این جزیره به استراحت و تفریح بپردازید .

بولگار بزرگ

در ساحل چپ جزیره ولگا در فاصله ۱۸۰ کیلومتری از شهر کازان،شهری بنام بقولگار قرار دارد که یک هزار سال پیش پایتخت حکومت قدرتمند «ولژسکایا بولگاریا»بود.این افراد اجداد تاتارهای کازان به شمار میروند که سال ۹۲۲ به اسلام گرویدند ودر قرن ۱۳ میلادی این شهر به پایتخت اردوگاه زرین تبدیل شد .بولگار بزرگ امروز در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد واز اماکن شریفه تاتارستان محسوب می شود که مسلمانان برای زیارت به این محل سفر میکنند .در این محل میتوان سری به آثار تاریخی ومعماری قرون ۱۳-۱۴میلادی زد که از جمله آنها مسجد جامع ،مناره های بزرگ و کوچک ،آرامگاه شمالی وشرقی ،مقبره خان و… هستند . امروز مجموعه مسجد سفید ونماد یادبود به افتخار ورود اسلام به این منطقع،برزیبایی شهر افزوده است.در این مسجد بزرگترین قرآن دنیا باصفحاتی به ابعاد ۲ متر وجلدی تهیه شده از سنگ مرمرسبز قرار گرفته که وزن آن در حدود ۸۰۰کیلوگرم است .درموزه بزرگ این شهر اشیای قیمتی وجواهر آلات،طومارهای قدیمی،جنگ افزار ودیگر یافته های باستان شناسان قرار دارند که بیانگر تاریخ و تمدن بسیار قدیمی این منطقه و نقش آن بعنوان حلقه اتصال بین شرق و غرب است .بعد از یک گردش طولانی زمان بازدید از موزه نان فرا می رسد که بخشی از آن یک آسیاب فعال است .

دریاچه کابان

براساس افسانه رایج در عمق دریاچه کابان گنج خانان نهفته شده است . دریاچه کابان با وجود خیابان ساحلی با امکانات گردشی و تفریحی در میان بازدیدکنندگان از محبوبیت ویژه ای برخوردار می باشد. در کنار دریاچه کابان شما می توانید در سایه تئاتر قلی اصغر کمال در آرامش کامل استراحت کنید و به اردک ها و پرندگان غذا بدهید. برای کودکان نیز امکانات تفریحی نظیر زمین بازی مجهز شده ویژه کودکان پیش بینی شده است. در دریاچه امکان کرایه قایق و قایق دو نفره پیشبینی شده است

 

تفریحات کازان 

گالری هنرهای معاصر

در گالری هنرهای معاصر که چندی پیش بازسازی شده است. نمایشگاه های آثار نقاشان امروزی تاتارستان و روسیه برگزار می شود.علاوه بر این سالن واقعیت مجازی و همچنین کلاس های اساتید هنر و نقاشان دایر می باشد. در طبقه اول گالری می توانید سوغاتی با تصویر آثار هنری موجود در گالری را برای خود و دیگران تهیه نمایید.

پارک آبی ریویرا

بزرگترین پارک آبی تاتارستان در طول تمام سال فعال است. در پارک آبی ریویرا در زمستان می توانید با استفاده  از سرسره ها و ده ها دستگاه تفریحی و در تابستان در استخر روباز و روی تخته های ویژه آفتاب گیری در کنار آن،اوقات خوشی داشته باشید. کودکان شما حتما از بازی در قلعه دزدان دریایی تحت نظارت مربیان ماهر و مجرب لذت خواهند برد.برای بزرگسالان نیز امکاناتی نظیر سالن اسپا به همراه جکوزی و ا نواع حمام و سونا پیش بینی شده است

توگان آویلیم 

واژه توگان آویلیم به زبان تاتاری به معنای روستای مادری است توگان آویلیم یک مجتمع دنج متشکل از خانه های چوبی به همراه حوض در میان ساختمان های آجری شهر می باشد و مهمانان را به فضای مهمان نواز تاتارستان می برد در این مجتمع شما می توانید کیک های محلی درست شده در اجاق هیزمی را امتحان کنید  همچین امکاناتی نظیر صرف نهار در کافه کبابی ،خرید سوغاتی برای همه اعضای خانواده و همچنین شرکت در برنامه های مختلف با حضور کارشناسان مجرب نیز موجود است

با وجود امکاناتی نظیر پارک طنابی ، باغ وحش ،اتاق واقعیت مجازی و همچنین چند موزه و کارگاه های صنایع دستی کودکان شما می توانند کل روز را در این مجتمع با اشتیاق بگذرانند.

پانارومای شهری

موزه فناوری ،موزه تعاملی است که در آن می توان اطلاعات مربوط به تاریخ شهر کازان از قرن پانزده میلادی تا به امروز را کسب کرد.طرح های سه بعدی روند تغییرات شهر کازان در طول قرن های مختلف را به نمایش می گذارد. با پوشیدن عینک های واقعیت مجازی می توانید بر فراز کازان امروزی پرواز کنید.با استفاده از فن آوری واقعیت مجازی می توانید با پتر کبیر تزار روسیه دست بدهید و با عبدالله توکای شاعر معروف تاتارستان عکس یادگاری بگیرید . برای کودکان نیز یک سالن مخصوص با امکانات بازی در نمایشگرهای رایانه ای بزرگ وجود دارد.

Summary
Review Date
Reviewed Item
کازان
Author Rating
5