شهر باستانی آسپندوس آنتالیا

شهر باستانی آسپندوس آنتالیا، واقع در۴۰ کیلومتری شرق آنتالیا با تاریخی کهن و سالن آمفی تئاتر بیضی شکل باستانی خود یکی از مکان های تاریخی ترکیه محسوب می شود و از مهمترین جاذبه های منطقه به شمار می رود. آمفی تئاتر آسپندوس یکی از مهمترین تئاترهای روباز دنیا است که دارای دورنمایی عالی بوده و بدون تخریب تا به امروز باقی مانده است.
(Marcus Aurelius) قدمت این سالن عظیم به قرن دوم میلاد همزمان با حکومت امپراطور مارکوس آرلیوس بازمی گردد و با گنجایش ۱۵۰۰۰ نفر امروزه برای برگزاری نمایش ها و جشنواره های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. راهروها و تزیینات صحنه نمایش، به خوبی گویای مهارت معمار در خلق این شاهکار منحصر به فرد می باشد. در حال حاضر از اتاق کوچکی که در کنار صحنه نمایش وجود دارد به عنوان موزه مورد استفاده قرار می گیرد و اشیایی چون ماسک های نمایش و بلیطهایی متعلق به دوره باستانی در آن نگهداری می شود. در بالای سالن نمایش اسپندوس، دژی قرار دارد که از بالای آن، کلیسای کوچک شهر، بازار، تالار برگزاری جلسات در دوره باستان و ویرانه های شهر قابل مشاهده است. شهر باستانی آسپندوس آنتالیا در مقابل دو تپه ساخته شده و از تمام ساختمان های شهر،می توان از سالن تئاتر آسپندوس بعنوان یکی از خیره کننده ترین آنها نام برد.
در فاصله یک کیلومتری از شمال شهر باستانی آسپندوس آنتالیا ، بزرگترین آب گذر ناحیه آناتولی متعلق به دوره امپراطوری روم دیده می شود که زمانی برای آبرسانی به این شهر مورد استفاده قرار می گرفته است، رودخانه کپروچای (Kóprica) که در اراضی مجاور شهر آسپندوس جریان دارد، زمانی محل عبور و مرور کشتیهای تجاری بوده است . بنا بر شواهد تاریخی اولین ساکنان شهر باستانی آسپندوس آنتالیا ، یونانیان بوده اند که پس از بازگشت از جنگ تروجان آن را پایه گذاری نموده اند، ولی برخی تاریخ نگاران هیتیت ها را بنیانگذاران شهر باستانی آسپندوس آنتالیا می دانند.
. براساس حفاری های صورت گرفته، سکه هایی به نام آسپندوس به دست آمده که در خود این شهر ضرب می شده است. در قرون پنجم و ششم پیش از میلاد، این شهر، تحت حکمرانی پارسیان قرار داشت؛ ولی بعدها به عضویت کنفدراسیون دریانوردان «آتن – دلوس» درآمد. پارسیان بار دیگر موفق به بازپس گیری آن شدند، ولی در سال ۳۳۳ پیش از میلاد، پس از شکست در برابر لشکر عظیم اسکندر کبیر این شهر را ترک نمودند. بعدها به ترتیب سلوکیان، حکمرانان «پرگاموم»، رومیان، بیزانس ها، سلجوقیان و عثمانیان بر آن حکومت کردند. اگر شما از دوستداران و علاقه مندان به کشف دیدنی های جدید می باشید با سفرهای برتر دنیا همراه شوید تا در کنار هم به تجربیات بی نظیر دست پیدا کنیم.

Summary
Review Date
Reviewed Item
شهر باستانی آسپندوس آنتالیا
Author Rating
5