سوغاتی مشهد

سوغاتی های مشهد

در هر سفری خرید سوغاتی از جمله کارهایی است که معمولا اکثر مردم در سفر به مشهد انجام می دهند.

زعفران

ارزشمندترین سوغاتی مشهد «زعفران» است. این محصول یکی از گرانبهاترین تولیدات کشاورزی کشور است، که خراسان بیشترین سهم را در تولید آن دارد. این محصول در بخش های مرکز و جنوب استان خراسان کشت میشود. مشهد بعنوان مرکز بسته بندی و صادرات این محصول، ارائه دهنده ی زعفران در مدل ها و قیمت های مختلف است.

«زعفران» گلی با گلبرگ های ارغوانی و کلاله ای قرمز رنگ می باشد، که کلاله خشک شده آن مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ زیبا، رایحه ی سحرانگیز، مزه ی فوق العاده ای که دارد، آن را مناسب استفاده برای چاشنی و رنگ غذا کرده است و در صنایع مختلف رنگ سازی ، نساجی و صنایع چرم کاربرد دارد. همچنین دارای خواص دارویی است

زعفران مرغوب دارای رنگ قرمز تیره است و درصورت قرار گرفتن در آب ،دیررنگ خواهد بود.

اشکال عرضه این محصول بصورت درشت(پوشال)، ریز(سرگل)، دسته(دارای ریشه) می باشد. که محبوبترین آن پوشال است.

زرشک

در اکثر زعفران فروشی ها، زرشک هم بفروش می رسد. زائران این دو سوغاتی را با هم خریداری می کنند. زرشک از محصولات کشاورزی جنوب خراسان است، و مرغوبترین آن را میتوان از مشهد تهیه کرد.

دو نوع رایج آن اناری و پفکی است. زرشک علاوه براینکه در طبخ غذاهای اصیل ایرانی استفاده می شود، خواص درمانی دارد که میتوانم به موارد زیر اشاره کنم:

  • انطباق عروق
  • تسکین درد کیسه صفرا
  • افزایش اشتها
  • افزایش ایمنی بدن در برابر بیماری های عفونی

یکی از اصیل ترین غذاهای ایرانی زرشک پلوست و محبوبیت زیادی بین مردم ایران دارد. زرشک و زعفران اصلی ترین مواد آن است و ترکیبشان از نظر بنده طعم فوق العاده ای دارد.

استفاده از عطر یکی از موارد توصیه شده در اسلام است، در نتیجه زائران قبل از تشرف به حرم مطهر امام رضا(ع) استفاده می کنند. بهترین نوع عطر، عطر حرم، عطر گل محمد، عطر یاس هستند. فکر می کنم عطر حرم و عطر یاس ، میتواند یادآور حال و هوای حرم امام رضا (ع) باشد.

تور مشهد از شیراز جزو پرطرفدارترین تورهای آژانس مسافرتی سفرهای برتر دنیا است.

Summary
Review Date
Reviewed Item
سوغاتی مشهد
Author Rating
5