تور روسیه

سه شنبه  ۲۰ تیر ماه ۹۶- هتل ودنسکی سن پترزبورگ امروز پس از صرف صبحانه طبق معمول در لابی هتل حاضر شدیم محل بازدید امروز باغ فواره ها بود ساعت نه  و ۴۵ دقیقه اتوبوس حرکت کرد مسیری که باید طی می‌کردیم طبق گفته ی لیدر ۳۰ کیلومتر بود برای اینکه در این مسیر نسبتاً طولانی همسفران خسته نشوند لیدر برنامه معارفه را پیشنهاد داد که جالب بود

 اغلب با طنز و شوخی همراه بود ضمن اینکه محیط گرم و صمیمانه ای بود و بعضی با گفته های خود سوژه به دست علی آقا دادند از جمله آقائی که میگفت ۵ بار به کشور تایلند سفر کرده است در پایان معارفه نوبت به هنرنمایی سه تن از همسفران شد که ابتدا آقایی از شمال کشور به نام آقای بهمن قطعاتی از موسیقی گیلکی خواند که جالب بود نفر دوم دختر خانمی بود از شیراز همشهری به نام نگار که الحق صدای خوبی داشت که اگر فضای کشور اجازه میداد میتوانست خواننده ی خوبی شود نامبرده قطعاتی از موسیقی سنتی و پاپ قدیمی اجرا کرد که مورد توجه و همراهی دیگران قرار گرفت و بعد نوبت به آقای قاضی از همدان رسید که غزلی از حافظ را به صورت آواز اجرا کرد که من بسیار دوست داشتم و برای لحظاتی مرا به شیراز برد.

سرانجام حدود ساعت ۱۲ به محل موعود رسیدیم باغ بسیار بزرگ با گلکاری های جذاب که چشم از دیدن این همه زیبایی سیر نمیشد این باغ در دوره تزار ها ساخته شده و با مراقبت ویژه روز به روز بر زیبایی آن افزوده شده است این باغ متصل به دریا است و در انتهای آن ۱ ساحل شنی دارد که از طریق دریا با کشور فنلاند فاصله چندانی ندارد و طبق گفته ی افراد آگاه یک ساعت با کشور فنلاند فاصله دارد که خلیج معروف فنلاند در اینجا است پس از نزدیک به ۳ ساعت گشت و گلزار باغ را ترک کردیم و برای نهار که مهمان تور بودیم به رستوران مک دونالد رفتیم و پس از صرف نهار به بازدید قسمت بیرونی یک کلیسا پرداختیم که نزدیکی رستوران بود و بعد به طرف هتل حرکت کردیم و تا رسیدیم شد ساعت ۵ عصر تا ساعت ۷ در هتل استراحت کردیم و بعد برای دیدن مجسمه نظامی گنجوی که قبلاً لیدر از درون اتوبوس به ما نشان داده بود از هتل خارج شدیم و پس از ۲ ساعت پیاده روی سرانجام توانستیم محل این مجسمه را پیدا کنیم مجسمه ای بود به ارتفاع سه متر و  عرض ۲ متر و ذکر نام این شاعر با حروف لاتین در پایین آن در قسمت پشت آنهم طرح هایی خیالی از لیلی و مجنون حکاکی شده بود و وجود این مجسمه در شهر سنت پترزبورگ و کشور روسیه برای من عجیب بود شاید هم روسها بخواهند این شاعر پرآوازه و باذوق را مصادره کنند ساعت ۱۰ شب به هتل برگشتیم در حالیکه هنوز هوا کاملاً روشن بود و پس از صرف ۱ شام مختصر به استراحت پرداختیم. در حاشیه فرودگاه شهر سن پترزبورگ پول کوا نام دارد این شهر ۶ میلیون جمعیت دارد و به نام ونیز شمالی نیز معروف است در کتابخانه ی بزرگ این شهر صد جلد کتاب فارسی وجود دارد.

 

چهار شنبه ۹۶/۴/۲۱  هتل ودنسکی_سن پترز بزرگ  برای برنامه های  امروز لیدر تور ساعت ۱۰ صبح را معین کرده بود  اما در آخرین لحظات برنامه را به ۹:۳۰تغییر داد هر چند به خاطر بی خبری یکی از همسفران آخر ساعت حرکت ما از ۱۰ هم گذشت. به هر حال اولین جایی که که به دیدن آن رفتیم کلیسای بسیار بزرگ و فاخری بود به نام کازان که در لحظه ورود ما به عبادت مشغول بودند و مراسم عشای ربانی را اجرا می کردند. گروه کر هم  همزمان به خواندن اوراد مذهبی مشغول بودند. درمجموع فضایی معنوی وشکوهمندی بود. ما جو گیر شدیم و به احترام عیسی مسیح شمعی خریدیم و نیت کردیم و شمع را روشن کردیم. هر چند اجازه نمیدادن که فیلم بگیریم اما من یک فیلم چند ثانیه ای گرفتم. از آن جا به میدانی رفتیم به نام سنت اسحاق که میدان بسیار بزرگی بود و مجسمه بزرگی از نیکویی اول به همراه دخترانش در وسط میدان قرار داشت. در کنار میدان کلیسای سنت اسحاق بود.پس از آن به یک فروشگاه صنایع دستی رفتیم و تعدادی از محصولات آن را به قیمت غیر متعارف خریدیم. نقطه اوج دیدارهای امروز بهتر بگویم دیدار های سنپترز بزرگ، دیدارهای موزه بزرگ آرمیتاژ بود. طبق گفته، لیدر اقای علی آله خواه سه میلیون قطعه تاریخی و ارزشمند در این موزه وجود دارد که اگر کسی بخواهد برای دیدن هر کدام یک دقیقه وقت صرف کند مدت ۱۱ سال طول می کشد. امروز بر خلاف روز های قبل برای شنیدن توضیحات راهنما مجهز به هدفون شدیم که کار ما را بسیار راحت کرد چون در دیدار های قبلی به خاطر سروصدایی محیط اغلب صدای لیدر را نمی شنیدیم. من ده سال پیش یک فیلم مستند طولانی در باره این موزه دیده بودم و باید اعتراف کنم که ده سال انتظار کشیدم تا بتوانم این موزه را ببینم. حال نمیدانم برای دیدن اهرام ثلاثه مصر چه قدر باید انتظار بکشم؟ شرح دیدار امروز واقعا درایو مجال نمی گنجد. فقط اشاره کنم به سالن آثار تاریخی مصر که شامل تابوت ها ومجسمه های سنگی و یک جسد مومیایی شده بود که همه را مجذوب خود کرده بود.تالاری هم مربوط به آثار باستانی ایران بود که شامل تعدادی کتیبه  به خط میخی و تعدادی مجسمه بود. گفته شد که آثار بخش ایران را جمع آوری کرده بودند تا به شکل وسیع تری به نمایش بگذارند. از تابلو های نقاشی ها و مجسمه بزرگان هنر ایتالیا ماننداثار میکل آنژ  و  رامبراند در آن جا وجود داشت. جالب بود که گرو های تور برای ورود باید در صف میایستادندکه شاید حد اقل دو ساعت طول میکشید تا وارد موزه شوند، اما لیدر ما بایک ترفند گروه ما را به سرعت وارد موزه کرد که این کار او قابل تحسین بود و نبود!!!!! زیرا برای بردیا و دختر کوچولو ی آقا مصطفی که اسمش را فراموش کرده ام بد آموزی داشت!!!!!!! درساعت۴عصر این دیدار به پایان رسید. تا به هتل رسیدیم شد ساعت که پس از  خوردن یک نهار کنسروی، به استراحت مشغول شدیم.

حاشیه ۱:  کشور روسیه کلا یک کشور گرانی است و قیمت اجناس بین سه تا پنج برابر ایران است و مشکل خرید داریم و مجبور یم با بچه ها نقدی حساب کنیم.    

حاشیه ۲ :شهرسن پترز بزرگ به نام ونیز شمالی معروف است شاید به خاطر وجود رود پر آب نوا در این شهر است. این شهر پایتخت فرهنگی روسیه است و لهجه مردم این شهر ملاک گفتار کشور است و بازرگانی چون داستایوسکی، آنتوان چخوف، مندلیف، پوتین، محدود و…….. متولد این شهر هستند. حاشیه ۳: هتل آستوریا از هتل های ۵ستاره زیبای این شهر است که در میدان سنت اسحاق قرار دارد

پایان قسمت دوم .

Summary
Review Date
Reviewed Item
سفرنامه روسیه
Author Rating
5