ویزای توریستی کانادا کوتاه مدت که اخیراً دیگر صادر نمی شود، به متقاضیان این امکان را می داد که در مدتی محدود حداکثر تا سه ماه در کشور کانادا اقامت داشته باشند. به این ترتیب متقاضیان می توانستند به مدت نود روز در خاک کشور کانادا اقامت داشته باشند. خود این ویزا به دو دسته یکبار ورود و دو بار ورود تقسیم می شد.

ویزای مولتی کانادا

امروزه با توجه به تغییراتی که در سیاست های سفارت کانادا اعمال شده است، مردم تنها می توانند ویزای مولتی کانادا را اخذ کنند. این ویزا همچنین به ویزای چند بار ورود و ویزای ۵ ساله کانادا نیز مشهور است. به این ترتیب مسافران می توانند با استفاده از ویزای مولتی کانادا به مدت پنج سال در این کشور رفت و آمد داشته باشند.با اخذ این ویزا می توانید در هر بار ورود به کشور کانادا نود روز اقامت داشته باشید و پس از آن باید خاک کشور کانادا را ترک کنید و دوباره به این کشور وارد شوید. در حقیقت اعتبار این ویزا ده ساله است اما به دلیل این که اعتبار گذرنامه ایرانی ها پنج ساله است این ویزا نیز تنها پنج سال اعتبار دارد.

مزیت ویزای بلند مدت کانادا چیست؟

همان طور که گفته شد با ویزای مولتی کانادا می توانید به مدت پنج سال در این کشور به رفت و آمد بپردازید. بدیهی است که پنج سال مدت زمان زیادی است و شما می توانید در این بازه رمانی به خوبی کشور کانادا را مورد مطالعه قرار دهید.

شما پنج سال فرصت بررسی این کشور را خواهید داشت. می توانید سرمایه گذاری، کار، تفریح و هر آنچه مد نظر دارید را بررسی کنید تا به راحتی تصمیم خود را برای اخذ اقامت این کشور بگیرید. از دیگر مزایای این ویزا می توان به این نکته اشاره کرد که ویزای مولتی  کانادا به شما این امکان را می دهد تا به دفعات و از هر مرزی به این کشور سفر کنید.

این ویزا بیشتر توسط افرادی اخذ می شود که قصد تجارت در کشور کانادا را دارند. البته والدینی که فرزندشان نیز در این کشور اقامت دارد می توانند ویزای کانادا را اخذ کنند و در هر زمانی که دلخواهشان باشد به این کشور سفر کنند. این ویزا به آن ها کمک می کند تا برای هر بار سفر مجبور به اخذ ویزای مجدد نشوند.

چگونه ویزای مولتی کانادا بگیریم؟

امروزه تنها با ارائه مدارک به سفارت برای اخذ ویزای توریستی می توانید فقط ویزای مولتی کانادا را دریافت کنید.برای اخذ ویزای مولتی کانادا ابتدا باید وقت سفارت کانادا را اخذ کنید. همان طور که می دانید کشور کانادا در ایران سفارت خانه ای ندارد. از این رو کلیه متقاضیان اخذ ویزای کانادا باید به سفارت کانادا در کشورهای همسایه مراجعه کنند. البته سفارت کانادا امور ویزا را به کارگزاری به نام وک سپرده است.

پس از این که از وک وقت گرفتید می توانید به این مرکز مراجعه کنید تا موفق به اخذ ویزای این کشور شوید. وک در شهرهای مختلفی مانند استانبول، آنکارا، دبی، ابوظبی، ارمنستان و … قرار دارد. به این ترتیب می توانید به یکی از دفاتر وک در تاریخ تعیین شده مراجعه کنید. متقاضی باید کلیه مدارک خود را ترجمه کند. این ترجمه باید با مهر رسمی دارالترجمه باشد تا توسط سفارت مورد بررسی قرار بگیرد. پس از این که مدارک را به سفارت ارائه دادید و انگشت نگاری انجام شد؛ باید منتظر پاسخ سفارت به درخواست خود شوید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای مولتی  کانادا

متقاضی درخواست ویزای مولتی  کانادا ، از لحظه شروع اقدام خود تا طی کردن مراحل پرونده، در حدود ۱ الی ۶ ماه باید وقت صرف کند. در طی این مراحل باید پاسپورت متقاضی حداقل یک سال، اعتبار داشته باشد تا بتواند مراحل مورد نظر را به نتیجه برساند. مدارک لازم برای اخذ ویزای مولتی  کانادا به شرح زیر است.

۱یک قطعه عکس ۳در ۴ رنگی جدید که دارای زمینه سفید باشد.

۲ارائه اصل گذرنامه فعلی و اصل گذرنامه های قبلی (اسکن کردن ویزاهای دریافتی در طی ۱۰سال گذشته)

۳ترجمه شناسنامه متقاضی

۴ترجمه سند ازدواج متقاضی

۵ترجمه اسناد ملکی مانند خانه، مغازه و زمین

۶ارائه گواهی مربوط به تمکن مالی که ترجمه شده باشد. این گواهی از بانک به همراه پرینت گردش حساب  متقاضی در۴ ماه گذشته ممهور به مهر بانک به نام متقاضی به ارزش ۱۰۰میلیون دریافت شود.

۷ارائه ترجمه گواهی اشتغال به کار متقاضی به علاوه ترجمه روزنامه رسمی شرکت و یا پروانه کسب و

ترجمه گواهی اشتغال به کار همسر در صورت وجود.

۸ارائه ترجمه بیمه متقاضی و همسر وی در صورت وجود.

۹ارائه دعوت نامه رسمی و معتبر متقاضی

۱۰-تکمیل فرم درخواست ویزا

۱۱-انگشت نگاری برای ویزای کانادا یکی از مراحل درخواست ویزای این کشور است. فرد متقاضی ویزا باید در یکی از VACها حاضر شده و انگشت نگاری را انجام دهد.

 

مدارک شغلی برای کارمندان: گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی روی سربرگ شرکت با ذکر تاریخ شروع به کار، عنوان شغلی و درآمد سالیانه، نام و اطلاعات تماس فرد امضا کننده نامه، ترجمه فیش حقوقی دو ماه آخر، ترجمه سوابق بیمه، و ترجمه حکم کارگزینی برای کارمندان دولتی؛

کارفرمایان: ترجمه «آگهی تأسیس»، «آگهی تغییرات»، و «آگهی تصمیمات» شرکت در روزنامهی رسمی، ترجمه لیست بیمه و حقوق ۲ ماه آخر کارمندان، ترجمه آخرین برگه های مالیاتی پرداخت شده، نامه تمکن بانکی شرکت به لاتین؛

تجار: ترجمه کارت بازرگانی، گواهی اتاق بازرگانی، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداختشده، ترجمه لیست پرداخت حق بیمه؛

پزشکان: ترجمه پروانه دائم طبابت، کارت نظامپزشکی، ترجمه پروانه مطب، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، و ترجمه لیست پرداخت بیمه؛

مهندسان: ترجمه پروانه نظام مهندسی یا جواز ساخت؛

کارخانه داران و صاحبان مشاغل آزاد: ترجمه پروانه بهره برداری و یا ترجمه جواز کسب، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده و ترجمه لیست پرداخت حق بیمه؛

بازنشستگان: ترجمه حکم بازنشستگی و ترجمه فیش حقوقی دو ماه آخر بازنشستگی (در صورت افزایش حقوق، ترجمه حکم افزایش حقوق بازنشستگی ارائه شود)؛

دانشجویان و دانش آموزان: ترجمه یا اصل نامه لاتین گواهی اشتغال به تحصیل

کلیه مدارک فارسی باید به زبان انگلیسی با مهر دارالترجمه ارائه شود.تایید مدارک توسط دادگستری اجبار و الزامی نمی باشد.مسافر در صورت تمایل می تواند اقدام به تایید مدارک توسط دادگستری نماید.

 متقاضیان دریافت ویزا مدت ۳۰روز فرصت دارد تا نسبت به انگشت نگاری اقدام کند. انگشت نگاری، متقاضی ضروری است، اما برای افراد بالای ۸۰ سال و زیر ۱۴ سال و کسانی که ویزای مهاجرتی داشته و مقیم کانادا هستند و افراد دیپلمات، ضرورت ندارد. محل انگشت ‌نگاری متقاضی در هنگام درخواست آنلاین وی، مشخص می‌شود. سفارت کانادا در تهران بسته است. بنابراین متقاضی باید به دفاتر انگشت نگاری ویزای کانادا در استانبول، آنکارا، تفلیس، باکو و دبی قرار دارند، مراجعه کند

برای دریافت هر یک از انواع ویزای کانادا باید تمکن مالی داشته باشید. ارائه گواهی تمکن مالی از بانک، یکی از مدارک مهمی است که باید توسط بانک تایید شده و در اختیار سفارت کانادا قرار گیرد. تمکن مالی به معنای این است که متقاضی دریافت ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور، توانایی مالی برای وارد شدن به این کشور و زندگی در آن را داشته باشد. این شرط برای تمامی انواع ویزا و مهاجرت به کانادا، در نظر گرفته شده است. فرد متقاضی ویزای کانادا که از طریق ویزای ۵ساله کانادا قصد ورود به این کشور را دارد، باید تمکن مالی لازم را داشته و دارای مبلغی از سرمایه در این کشور باشد تا بتواند در اقتصاد کانادا موثر باشد. مهم‌ترین شرطی که متقاضی ویزای تجاری کانادا باید داشته باشد، داشتن سرمایه و امکانات مالی منطبق با شرایط این ویزا است.

یکی از مهمترین عواملی که به رد یا اصطلاحا ریجکت درخواست ویزا می‌انجامد، نقص در تکمیل دقیق و شفاف فرم درخواست، است. مهم‌ترین پیشنهاد و توصیه ما به شما این است که پیش از اخذ ویزای مولتی کانادا، پاسپورت خود را تمدید کنید. زیرا اعتبار ویزای ۵ ساله کانادا در دستان شما، منوط به میزان اعتباری است که پاسپورت شما دارد و با پایان یافتن تاریخ اعتبار پاسپورت شما، تاریخ این ویزا نیز پایان می‌پذیرد.