خانه اپرا ارمنستان

اُپرا آمیزه‌ای از موسیقی و نمایش تا حقیقت به تصویر کشیده شود. موسیقی با اعجازش، داستانی هرچند ساده را به تجربه احساسی عمیق و دل‌انگیز بدل می کند و داستانها و نمایشنامه‌ها با درآمیختن با موسیقی، بقا و عمق بیشتری می‌یابند. خانه اپرا جایی که موسیقی و نمایش را به خدمت خود در می آورد تا ذهن های خسته به آرامش برسند. یکی از این خانه های زیبا، خانه اپرا ارمنستان، یکی ازشاهکار های معماری شهر ایروان و جزو ۱۰ سالن اپرای برتر دنیا می باشد.، که تاریخ ساخت آن به ۲۸ نوامبر ۱۹۳۰ دهمین سالگرد جمهوری ارمنستان-شوروی باز می‌گردد و در ۲۰ ژانویه ۱۹۳۳ افتتاح شد.

این بنا که در سال ۱۹۳۶ در نمایشگاه بین المللی پاریس مدال طلای معماری را دریافت کرد توسط معمار برجسته، الکساندر تامانیان، طراحی شده است و از بهترین های معماری شوروی به حساب می رود. این ساختمان میزبان دو تالار “آرام خاچاتوریان” با گنجایش ۱۴۰۰۰نفر و ” سالن باله و اپرا ” که بالغ بر ۱۲۶۰ نفر را در خود جای می‌دهد می باشد. جالب اینجاست که این ساختمان از یک سقف واحد و دو استیج متفاوت تشکیل شده است. هردو سالن شبیه به آمفی‌تئاترها طراحی شده‌اند و اکوستیک می باشند. البته سالن کنسرت آرام خاچاتوریان توسط جورج پسر تامانیان، ساخته شده است. تاکنون بیش از ۲۰۰ اپرا و باله توسط هنرمندان ارمنی، اروپای غربی و روسی در سالن اپرا و باله ملی ارمنستان اجرا شده است اما بد نیست سری بزنیم به اولین های این خانه :
اپرای (Almast) اولین اپرایی است که در این ساختمان اجرا شد و در واقع تنها اپرای آهنگساز مشهور الکساندر اسپندیریان (Alexander Spendiarian) می باشد. دریاچه سوان (Swan Lakes)نیز اولین اجرای باله در خانه‌ی اپرا بود که در ژانویه ۱۹۳۵ اجرا شد. در همین راستا، اولین باله ارمنی به نام شادی (Happiness) توسط آرام خاچاتوریان ساخته و اجرا شد پس از آن، این اهنگساز تحت تاثیر این باله، باله ارمنی به نام Gayane را ساخت که برگ درخشانی در تاریخ باله ارمنستان است و امروزه در سراسر جهان اجرا می شود.در اطراف این سالن یک محوطه‌ بزرگ وجود دارد که مجسمه‌هایی برای گرامیداشت آهنگسازان بزرگی چون خاچاتوریان و اسپندیریان و شاعر بزرگ هوهانس تومانیان در آن قرار دارد البته با فاصله کمی از خانه اپرا یادبودی از یک آهنگساز برجسته‌ی دیگر به نام آرنو باباجانیان را نیز خواهید یافت. شما می توانید با ما و تورهای ما همراه شوید تا بازدیدی از این بنای با شکوه با مراکز تفریحی اطرافش داشته باشیم.

Summary
Review Date
Reviewed Item
خانه اپرا ارمنستان
Author Rating
5