جنگل بلگراد جنگلی برگ‌ ریز در نزدیکی استانبول است. در دوران امپراطوری عثمانی مساحت این جنگل حدود ۱۳ هزار هکتار بود. هنوز هم کسانی را که برای اولین‌بار به جنگل بلگراد می‌آیند، با دیدن جنگل وسیع و درختان بلند و باستانی شگفت‌زده می‌کند. 

در دوران سلطان سلیمان، جنگل بلگراد موقعیت استراتژیک مهمی داشت چون منبع اصلی تامین آب شهر محسوب می‌شد. امروزه بازدیدکنندگان قبل از رسیدن به این جنگل، زمانی که قنات‌های تاریخی را می‌بینند که در گذشته آب را به بخش‌های مختلف شهر می‌رساند، از عملکرد آن در گذشته آگاه می‌شوند. آب از چشمه‌ها و رودخانه‌های متعدد در جنگل به داخل شهر کانال‌کشی شده بود. با گذشت زمان و افزایش تقاضا، سدی در این جنگل بنا شد. .

در جنگل بلگراد یک مسیر پیاده‌روی هم برای پرانرژی‌ها وجود دارد. این مسیر از سرچشمه‌ای که چشمه‌ی نشت جاری شده، آغاز می‌شود. گردشگران در این مکان با ظروف پلاستیکی به صف می‌ایستند تا از آب چشمه پر کرده و از طعم ناب آن استفاده کنند. مسیر دورتادور «Buyuk Bent» کشیده شده است و طول آن حدود ۶/۵ کیلومتر است. در طول مسیر ۱۷ دستگاه ورزشی نصب شده است.. 

جنگل بلگراد مخصوصا در ماه‌های تابستان، جایی است برای فرار از گرمای هوای استانبو. . 

اگر می‌خواهید در جنگل بلگراد آتش روشن کنید، باید بسیار مراقب باشید. امکانات آتش‌نشانی برای مهار آتش به اندازه‌ی کافی در این اطراف وجود ندارد. جنگل بلگراد در بهار و پاییز منظره‌ای فوق‌العاده و شگفت‌انگیز پیش چشمان شما به نمایش می‌گذارد و رنگ‌های مختلف همه جا را فرا می‌گیرد. .

باغ آتاتورک یک باغ گیاه‌شناسی است که در جنگل بلگراد واقع شده است . مساحت این باغ حدود ۳۰۰ هکتار است و بیش از ۲ هزار نوع گیاه بومی و خارجی را در خود جای داده است. شما می‌توانید در کنار دریاچه‌ی آن گیاهان بسیار عجیبی پیدا کنید. این باغ در تمامی ایام هفته از ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر باز بوده و ورودیه‌ی آن رایگان است.

بازدید از جنگل بلگراد و باغ آتاتورک می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای فرار از شلوغی استانبول و لذت بردن از هوای تازه و تمیز باشد. اما به خاطر داشته باشید که در آخر هفته‌ها این جنگل میزبان تعداد زیادی از گردشگران می باشد. 

جنگل بلگراد در ۱۵ کیلومتری شمال غرب استانبول قرار دارد و بهترین راه برای رسیدن به آن، کرایه‌ی ماشین یا تاکسی است. اما اگر شما ترجیح می‌دهید که از حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید، می‌توانید در میدان تکسیم سوار اتوبوس‌های ۴۲ یا اتوبوس‌های خط ۱۵۳ در «Sariyer» شوید و در «Bahkecoy» پیاده شده و بقیه‌ی مسیر را پیاده بروید. اگر اهل دویدن باشید، می‌توانید در تورهای دوی استانبول شرکت کنید که آخر هفته‌ها ماشین می‌گیرند و برای دویدن به جنگل بلگراد می‌روند.

Summary
Review Date
Reviewed Item
جنگل بلگراد، طبیعتی بکر در نزدیکی شهر استانبول
Author Rating
5