جشنواره های مالزی

جشنواره تایپوسام

این جشنواره که اغلب تامیل ها در برگزاری آن پیش قدم بوده اند ، از معبد سری ماهاماریامان در کوالالامپور شروع شده و تا غارهای باتو( که یک مسیر ۱۵ کیلومتری است ) ادامه دارد .تامیلها تا دهانه غار طبل زنان رفته و نمادهای مذهبس را با خود حمل میکنند .افرادی نیز بعنوان قربانی در پی شفاعت ، کمک خواستن و التماس از خدای مورگان ، تا بالای غار که حدود ۸ ساعت طول میکشد برده میشوند.این مراسم در غارهای پنانگ ، ایپو و پراک نیز انجام میشود


جشنواره هاری رایا آسا ( جشن عید فطر )

این جشن که در پایان ماه رمضان برگزار میشود مهمترین جشن مسلمانان مالزی می باشد . در آغاز روز نماز عید فطر خوانده شده . سپس بهترین غذاهای مالایی در خانه ها طبخ میشود و از تمام مهمانان غریب و آشنا ، با انواع غذاها پذیرایی میشود . رسم دیگر در این مراسم هدیه دادن به دیگران است که اغلب مقداری پول را در پاکتهای سبز رنگ گذاشته و به کودکان و سالمندان هدیه میدهند .

جشنواره روشنایی دیپا والی (دیوالی)

این جشن که در ماه اکتبر یا نوامبر گرفته میشود ،مراسم برگزاری سال نوی هندوها می باشد . آنها رسم دارند، سحر از خواب بیدار شده و بدن خود را با روغن می شویند ، چراغ های نفتی کوچکی روشن کرده و یک روز را در خانه با معابد به عبادت می پردازند . این جشن نماد پیروزی در برابر بدی و شکست تاریکی و شیطان است . به همین خاطر چراغهای رنگارنگ و یا شمع ها را روشن کرده و با غذاهای خوشمزه از میهمانان در خانه هایشان پذیرایی میکنند . در خیابانها نیز مردم به آتش بازی ، رقص و پایکوبی و خوردن غذاهای خوشمزه می پردازند .

جشن سال نوی چینی ها

این جشن که مصادف با شروع سال قمری است ، با شکوه و عطمت بزرگی در مالزی برگزار می گردد . در این جشن ۱۵ روزه ، چینی ها در مالزی، خانه و خیابانها و دیگر موسسات مربوط به خودشان را با نقش و نگاری های قرمز تزئین کرده . به عقیده آنها رنگ قرمز ارواح خبیث را دفع کرده و خوش شانسی می آورد .همچنین به آتش بازی و عروسک گردانی ( رقص شیر و اژدها ) می پردازند . غذاهای سنتی در این جشن نماد سلامتی ، ثروت ،انرژی و زندگی است .

جشنواره خرید مالزی

این جشنواره به مدت ۲ ماه در سال در شهر کوالالامپور برگزار میشود و امکان خریدی ارزان و باکیفیت ( از پوشاک گرفته تا بهترین لوازم الکترونیکی )، شرکت در برنامه های شاد و مهیج و برگزاری کنسرت ها را برای همگان فراهم میکند.

 در این جشنواره قرعه کشی های بزرگی در مراکز خرید انجام میشود

گاوای دایاک

 هر ساله در روزهای اول و دوم ماه ژوئن ، دایاک ها ( مردم محلی ساراواک )این جشنواره را برگزار میکنند . در این جشن پایان مراسم برداشت برنج را با پوشیدن لباسهای سنتی ، رقص و پایکوبی ، جنگ خروسها و پذیرایی با انواع خوراکی های خوشمزه جشن میگیرند .

فستیوال فانوس

هر ساله در ۱۵ آگوست چینی های سراسر جهان این فستیوال را جشن میگیرند . نامهای دیگر این فستیوال ، جشن کیک ماه یا جشنواره نیمه پاییز است . این جشن بیانگر یک مراسم فرهنگی در بین چینی ها می باشد . در این فستیوال کیک ماه را با بهترین دستور برای پذیرایی می پزند  و تمام خیابانها و مراکزشان را با فانوسهای رنگارنگ زیبا تزیین میکنند .

Summary
Review Date
Reviewed Item
جشنواره های مالزی
Author Rating
5