تور فرانسه از شیراز

در این مطلب شما را با جاذبه های پرطرفدار فرانسه آشنا می کنیم.

برج ایفل

برج ایفل، مهمترین نماد فرانسه محسوب می شود. این برج بعنوان نمایشگاه جهانی و به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه در سال ۱۸۸۹ میلادی ساخته شد. نام برج از نام طراح و سازنده ی آن Gustavo Eiffel گرفته شده است. در ابتدا گوستاو ایفل، طرح برج را به اسپانیا تحویل داد ولی آنها این طرح را به دلیل گرانی و عجیب بودن سازه رد کردند. این برج در میدان شان دو مارس، کنار رودخانه ی «سن» قرار دارد. ارتفاع برج ایفل ۳۲۴ متر، وزن آن بیش از ۱۰ هزار تن و تعداد پله های آن حدود ۱۶۰۰ عدد است. رنگ این برج در ابتدا قرمز بود و در سالهای گذشته به چندین رنگ دیگر از جمله زرد در آورده شد.

ولی امروزه با مصرف ۶۰ تن رنگ به رنگ برنزی در آمده است. برج ایفل یک سازه ی فلزی است که بخشی از آن به دلیل گرمای خورشید حدود ۱۵ سانتی متر خم می شود. جالب است بدانید میزان برقی که برج ایفل در یک سال مصرف می کند، با برق مصرفی یک روستای کوچک در فرانسه برابر است. این سازه توسط ۳۳۶ پروژکتور و ۲۰ هزار نور نقطه ای نورپردازی شده است. شب ها از فاصله ی ۸۰ کیلومتری نورپردازی طلایی رنگ برج بخوبی قابل مشاهده است.

شانزه لیزه

شانزه لیزه یکی از خیابان های اصلی، اعیان نشین و معروف فرانسه در قسمت شمال غربی شهر پاریس است که از میدان کنکورد شروع شده و تا میدان شارل دوگل ادامه دارد. طول این خیابان حدود ۲ کیلومتر و عرض آن ۷۰ متر است. فرانسوی ها، شانزه لیزه را زیباترین خیابان جهان میدانند. کلمه ی الیزه در اساطیر یونان به معنای مکانی در بهشت است که روح اساطیر و قهرمانان پس از مرگ به آنجا می روند. در سال ۱۶۱۶ این منطقه دشت بسیار بزرگی بوده که چندین بازار در آن وجود داشته است. طبق تصمیم ملکه در آن زمان، اطراف این منطقه درختکاری شد. در طول سالها، تغییراتی در این مکان توسط پادشاهان بوجود آمد که اوج این تغییرات در دوران ناپلئون سوم با اضافه کردن فواره ها، پل های عابر و روشنایی هایی برای خیابان اصلی بوده است. بنای طاق پیروزی یا طاق نصرت شاخص ترین نماد خیابان شانزه لیزه است. در این خیابان سالنهای تئاتر، بوتیک، سینما، فروشگاه ها و کافه های بسیار معروفی وجود دارد. هر ساله به مناسبت جشنهای روز باستیل، مراسم باشکوه رژه نظامی در این خیابان برگزار می شود. همچنین تور دوچرخه سواری فرانسه نیز در این خیابان به پایان راه می رسد. شانزه لیزه گرانترین خیابان در اروپا است و از نظر ارزش املاک رتبه ی دوم را در دنیا دارد.

موزه ی لوور  Louvre Museum

این مکان، غنی ترین و پر بازدیدترین موزه ی جهان ( با ۹٫۵ میلیون نفر بازدیدکننده در سال ) می باشد که در نزدیکی خیابان شانزه لیزه قرار دارد. در قرون وسطی ( قبل از انقلاب کبیر فرانسه ) این بنا یک کاخ سلطنتی بوده که از آن بعنوان دژ دفاعی شهر استفاده می شده است. سرانجام از سال ۱۹۹۰ میلادی به بعد از این کاخ بعنوان موزه ی ملی استفاده شد. حدود ۳۵۰۰۰ اثر تاریخی، هنری و فرهنگی در ۸ بخش این موزه نگهداری می شود. در واقع معروفترین آثار تاریخی و هنری دنیا در این موزه نگهداری می شود. برخی از این آثار عبارتند از : گاو بالدار آشوری، لوح حمورابی، تابلوی مونالیزا، دیوان نامه ی ناپلئون سوم، کتیبه داریوش در کاخ آپادانا، بخش های مهمی از تخت جمشید، فرش و گلیم های قدیمی و تاریخی کاشان، نقاشی رنگ روغن از ناصرالدین شاه و….

جالب است بدانید سالن ایران در موزه ی لوور، بزرگترین بخش این موزه است که حدود ۲۵۰۰ اثر تاریخی و اشیاء قیمتی را در خود جای داده است. در زمان ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه، امتیازات ویژه ای به فرانسوی ها برای کشف و خارج کردن اشیاء قیمتی و تاریخی از ایران داده شد. تعداد کارکنان موزه ی لوور پاریس حدود ۲۳۰۰ نفر می باشد. بهتر است بلیط این موزه را از کتاب فروشی های FNAC تهیه کنید.

هرم لوور

این هرم بزرگ که از شیشه و فلز ساخته شده است، در محوطه ی بیرونی قصر لوور قرار دارد. ۳ هرم بسیار کوچکتر در اطراف هرم اصلی قرار گرفته اند. ارتفاع هرم اصلی ۲۱٫۵ متر و طول آن ۳۵ متر است. چندین استخر مثلثی شکل و چندین آب نما نیز در اطراف هرم ها ساخته شده اند. هرم لوور بنا به درخواست « فرانسوا میتران » ساخته شد. طراحی و معماری این بنا توسط چندین معمار مشهور آمریکایی و آمریکایی- چینی انجام گرفت. در واقع این هرم شبیه به یک کوه یخ است که از داخل آن می توان نمایی فوق العاده زیبا و منحصر بفرد از موزه ی لوور را ببینید.

دیزنی لند Disneyland

دیزنی لند، محبوبترین تفریحگاه و شهر بازی فرانسه است که در بخش شرقی پاریس قرار دارد. در بازدید از دیزنی لند با دو شهر بازی، دهکده های کوچک و بزرگ کارتونهای دیزنی، آبشارهای مصنوعی، کوههای صخره ای شکل، دریاچه های مصنوعی بین صخره ها و… مواجه می شوید. جذابترین بخش های دیزنی لند قلعه ی زیبای خفته، ترن هوایی در جست و جوی نمو، دنیای راتاتولی با پویا نمایی موش سر آشپز، کوهستان فضایی ماموریت ۲ و ترن هوایی سیرک کیسی جونیور می باشد. هنگام غروب آفتاب، این مجموعه شما را با نمایش « رویاهای دیزنی » سورپرایز خواهد کرد. در این نمایش قلعه ی زیبای خفته با نورهای آبی و تصویر سازهای دیجیتالی ادغام شده و آتش بازی های بسیار دیدنی شروع می شود. از امکانات این شهر بازی می توان به زمین گلف، زمین تنیس، استخر، استودیو، ۷ هتل، رستوران، فروشگاه های فروش محصولات والت دیزنی و مدرسه ی فوتبال کودکان اشاره کرد. دیزنی لند در فاصله ی یک کیلومتری شهر پاریس می باشد که برای بازدید و تفریح در آن بهتر است از قطار استفاده کنید.

کاخ ورسای Versailles Palace

کاخ ورسای بزرگترین کاخ سلطنتی دنیا در شهر ورسای است. لویی چهاردهم پس از به سلطنت رسیدن تصمیم گرفت کاخی باشکوه و زیبا برای خود بسازد که در دنیا نظیر نداشته باشد. او برای ساخت این کاخ، دهکده ی زیبای ورسای ( که قبلا بعنوان شکارگاه از آن استفاده می شد ) را انتخاب کرد و برای ساخت کاخ از معماران ماهر و نقاشان زبردست استفاده کرد. طراحی و نقشه ی کاخ ورسای بگونه ای بود که ۷ سالن دور تا دور یک سالن مرکزی ساخته شدند. در واقع این سالنها الهام گرفته از منظومه های شمسی بودند که به دور خورشید جمع می شوند. برای طراحی سقف تالارها از طرح هایی استفاده شد که به رفتارهای قهرمانانه ی لویی چهاردهم، اسکندر، کورش و آگوست همخوانی داشته باشد. پس از ساخت کاخ؛ لویی چهاردهم تمام درباریان، فرماندهان، وزرا و سایر شخصیت های حکومتی را در کاخ ورسای جمع کرد تا بتواند کنترل بیشتری بر روند کار آنها داشته باشد. با توجه به عظمت و شکوه کاخ ورسای؛ هزینه های نگهداری و زندگی افراد در این مکان بسیار زیاد بوده است. حدود ۲۵ درصد درآمد کل فرانسه صرف هزینه های زندگی پادشاه و اطرافیانش در این قصر می شده است. کاخ ورسای از سال ۱۶۸۲ تا ۱۷۸۹ محل زندگی شاهان فرانسه و دربار حکومتی بوده است. پس از انقلاب فرانسه، اثاثیه ی بسیار باشکوه و مجلل کاخ که از طلا و نقره ساخته شده بودند، به نفع انقلاب و توسط مردم مصادره شدند.

کلیسای نتردام Notre Dame Cathedral

این کلیسا در مرکز شهر پاریس، اطراف رود سن قرار دارد. کلیسای نتردام در قرن ۴ میلادی ساخته شد ولی در قرن ۱۲ میلادی بخاطر رشد زیاد جمعیت فرانسه، ساختمان کلیسا را تخریب کردند و کلیسایی بزرگتر ساختند. البته ساخت کلیسای جدید نزدیک به دو قرن طول کشید. کلیسای نتردام در آن زمان بزرگترین کلیسای اروپا و دومین کلیسای بزرگ دنیا به شمار می رفت. امروزه این کلیسا زیباترین اثر گوتیک محسوب می شود که با شیشه های رنگی و صدها مجسمه ی کوچک و بزرگ از سنگ و چوب تزیین شده است. ۲۸ مجسمه ی سنگی که در بالای درب ورودی اصلی کلیسا قرار گرفته اند، پادشاهان و حاکمانی را نشان می دهند که قبل از ظهور حضرت مسیح بر اسرائیلی ها حکومت کرده اند. در بالای درب شمالی نیز تصاویری از کودکی حضرت مسیح و قصه ی تئوفیلوس کشیده شده است. از عجیب ترین قسمت های این کلیسا بایستی به تراسها و مجسمه های بیرونی تراس با شکل و ظاهری عجیب اشاره کرد که از آنها برای خروج آب باران و بعنوان لوله های آب استفاده می شده است. بزرگترین ناقوس این کلیسا که امانوئل نام دارد، هر سال در ۱۱ نوامبر به مناسبت پایان جنگ جهانی اول به صدا در می آید. در سال ۱۹۹۱ کلیسای نتردام به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد.

کلیسای ساکره کور ( قلب مقدس مسیح )

این کلیسا برجسته ترین سازه ی تاریخی در فرانسه است که بر فراز تپه ی « مون مارتر» در شهر پاریس قرار دارد. قبل از دوران مسیحیت در بالای این تپه مکان مقدسی بوده است که کاهنان در آنجا عبادت می کرده اند. این کلیسا در قرن ۱۹ میلادی بعنوان نمادی از امید و برای بیان عشق الهی حضرت مسیح به بشریت ساخته شد. یکی دیگر از دلایل ساخت کلیسای ساکره کور، عهد ملی مردم فرانسه بود. آنها با خود عهد کرده بودند در صورتی که در جنگ سال ۱۸۷۰ میلادی پیروز شوند و جان سالم به در برند، یک کلیسای باشکوه و بزرگ بسازند. سرانجام به دستور مجلس شورای ملی فرانسه در سال ۱۸۷۳، کلیسای ساکره کور در مکانی ساخته شد ( بالای تپه ) تا از تمام نقاط شهر قابل دیدن باشد. اگر بر بالای گنبد این کلیسای ۱۳۰ متری بروید؛ دید پانورامایی بسیار زیبایی از شهر پاریس در اختیار خواهید داشت. معماری این بنا به سبک رومی بیزانس است. سقف داخلی کلیسا بزرگترین معماری موزائیک کاری شده در فرانسه است و تقریبا شبیه تاج محل هندوستان طراحی شده است. بزرگترین ناقوس فرانسه در این کلیسا نصب شده است که صدای آن از فاصله ی ۱۰ کیلومتری نیز شنیده می شود. برای دسترسی راحتتر به این کلیسا بهتر است سوار خط مترو ۱۲ شوید و در ایستگاه Abbesses پیاده شده و بعد از ۲ تا ۳ دقیقه پیاده روی به سمت میدان Tertre، به کلیسا می رسید.

باغ لوکزامبورگ Jardin du Luxembourg

لوکزامبورگ از معروفترین و زیباترین باغ های کشور فرانسه است که در محله ی لاتین قرار دارد. این باغ در قرن ۱۷ میلادی به دستور همسر هنری چهارم « بانو ماری دو مدیسی» ساخته شد. حدود ۲۰۰ سال این باغ تحت اختیار خانواده ی سلطنتی و برای مصرف شخصی آنها بوده است. تا اینکه در اواسط قرن ۱۹ میلادی این باغ به یک پارک عمومی تبدیل شد. به دلیل آرامش و فضای سرسبز و دل نشینی که در این پارک حاکم است، به این مکان لقب « قلب آرام » داده اند. علاوه بر فضایی سر سبز و گل کاری های هنرمندانه، بیش از صد مجسمه از مجسمه سازان معروف قرن ۱۶ تا ۲۰ میلادی و یک استخر ۸ ضلعی بسیار بزرگ در این پارک وجود دارد. زیباترین جاذبه ی این مکان، چشمه ی مدیسی است که اکثر بازدید کنندگان بر روی صندلی های اطراف این چشمه ی دلربا استراحت کرده و آرامش می گیرند. در بازدید از این باغ حتما از گالری های هنری موجود در فضای آزاد پارک و مدل اصلی مجسمه ی آزادی که توسط « گوستاو ایفل » ساخته شده، دیدن کنید. زمان بازدید از این پارک در تابستان ها ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۹:۳۰ شب و زمستان ها ساعت ۸:۱۵ صبح تا ۴:۳۰ عصر است.