تور تایلند از شیراز

تاریخ دقیق جشنواره های تایلند سال به سال متغیر است . در اینجا چند جشن مهم دسته بندی شده است.

سال جدید ( اول ژانویه )

روز Magha  Puja  ( ماه کامل ؛ سومین ماه قمری ) :این روز تعطیلات عمومی است و مردم خود را موظف میدانند تا گرداگرد مریدان بودا با شمعی در دست حاضر شوند و یا در معابری که زیارتگاهشان هست در سراسر کشور حضور یابند.

سال جدید چینی  (آخر ژانویه تا اوایل فوریه )

یک هفته جشن و پایکوبی و آتش سوزی است که سرتاسر چین و تایلتد را فرا میگیرد .

روز چاکری ( ششم آوریل )

تعطیلات عمومی و گرامی داشت تاسیس سلسله چاکری شاه رامای اول

روز کارگر ( ۱ می )

روز تعطیل عمومی است که توسط پادشاه تایلند جشن گرفته میشود .

 مراسم روز سلطنتی  Ploughing

مناسبت برگزاری این مراسم به فصل آغاز برداشت برنج مربوط میشود .

روز Visakha  Puja (ماه کامل ، ششمین ماه قمری )

تعطیلات عمومی به مناسبت تولد ، روشن ضمیری و مرگ بودا  است .

 روز Asalha  Puja ( ماه کامل ، هشتمین ماه قمری )

تعطیل عمومی به مناسبت نخستین اندرز و خطبه بودا است .

خائوفنزا ( جولای )

تعطیلات عمومی به مناسبت آئین گرامیداشت بودا

روز مادر ( تولد ملکه سیرکیت   در ۱۲آگوست )

روز تعطیل عمومی و گرامیداشت تولد ملکه تایلند

اوک فنزا

 تعطیل عمومی به مناسبت گرامیداشت آئین بودا

( ۲۳ اکتبر )Chaulalongkorn

تعطیلات عمومی به مناسبت درگذشت پادشاه رامای پنجم

روز تولد پادشاه ( ۵ دسامبر )

 روز تولد پادشاه Bhumibol  Adulyadej    تعطیل عمومی است 

 روز استقلال ( ۱۰ دسامبر )

در این روز که تعطیل عمومی است ، قانون اساسی دموکراتیک تایلند گرامی داشته میشود .

سال جدید ( ۳۱ دسامبر )

سال جدید در سرتاسر تایلند جشن گرفته میشود . 

جشنواره سونگکران (۱۳-۱۵ آوریل )

در سال جدید تایلندی ، مردم به دست بزرگترها و والدین آب میریزند و از آنها رحمت آرزومندند . آب پاشی در این روز به دیگران تعبیری به معنای آرزوی خوب دارد . مراقب باشید که در این روز حسابی خیس شوید .

توصیه های مهم جشنواره سونگکران :

-به این جشنواره بعنوان یک مراسم مهیج  و لذت بخش نگاه کنید . از اینکه ممکن است خیس شوید و آب فراوان دریافت کنید دلخور نشوید .

-لباس های روشن وسبک بپوشید که در گرمای آفتاب به سرعت خشک میشوند .

-کیف پول ، تلفن همراه  وسایر متعلقات خود را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید .

-یک تفنگ آب پاش تهیه کنید و از مراسم لذت ببرید .

-خنده رو، خونسرد و اهل مدارا باشید.

 جشنواره سونگکران رویدادی است که عمق شادی مردم تایلند را بازتاب میدهد . در زمان تعطیلات طولانی مدت ، بسیاری از شهروندان مقیم در شهرها به زادگاه خود باز میگردند تا در کنار بزرگترهای خانواده این مراسم راجشن بگیرند . این زمانی است که در یکی از گرمترین اوقات سال ،لازم است بسیار شاد و سرزنده بود . جوانان به یکدیگر آب می پاشند تا طراوت و سرزندگی خود را یادآوری کنند . آب پاشی در مراسم در واقع آرزوی توام با موفقیت برای یکدیگر است و کسی از اینکه خیس میشود ناراحت نمیشود . آیین سونگکران در جهت گرمی بخشیدن به کانون خانواده و احترام به بزرگترها به ویژه بچه ها بسیار حائز اهمیت است . حتی در مواردی بچه ها با تفنگ های آب پاش به خیابان ها و معابر میروند و یکدیگر را خیس میکنند . جشنواره سونگکران در ۱۳ تا ۱۵ آوریل ، همزمان با سال سنتی آوریل برگزار میشود . عبادت سونگکران به معنای حرکت کردن و به جلو رفتن است و به واسطه این جشن ، سال جدید آغاز میشود . هر چند که سال نو میلادی به عنوان سال جدید در تایلند شناخته میشود ، اما مردم همچنین احترام خاصی برای سال سنتی تایلند قائل هستند . مردم لباس آراسته میپوشند و به معابد میروند تا بطور شایسته ای خدماتی ارئه کنند . برای راهبان بودایی غذاهای خوب میبرند و برای درگذشتگان آرزوی خیر دارند . در شمال تایلند، مردم شن هایی را از رودخانه جمع میکنند و برای بازسازی معابد با خود به همراه می آورند و در اختیار راهبان می گذارند . برای یک بار هم که شده تلاش کنید در مراسم سونگکران به تایلند سفر کنید و از این مراسم شاد لذت ببرید .

 سونگکران در شهرهای مختلف

بانکوک :  در جاده  khaosan جایی که یک مکان عالی برای گردشگران کوله به پشت از سراسر جهان است ، در سرتاسر روز جوانان تایلندی همراه با خارجی ها به یکدیگر آب می پاشند و مراسم را در اینجا برپا می دارند .

چیانگ مای : جشن در سر تا سر شهر قدیم چیانگ مای و همینطور در جاده کمربندی جریان دارد . جایی که آب به وفور یافت میشود . ترافیک در این منطقه بسیار سنگین میشود و کامیون ها و کامیونت ها مردم را جابجا میکنند . گاهی بشکه های بزرگ آب را بعنوان مهمات شادی برای علاقه مندان این جشنواره فراهم میکنند . مردم در پیاده روها و یا در وسایل نقلیه بر روی یکدیگر آب می پاشند .

سونگکلا : در منطقه تجاری این شهر جایی است که تا نیمه های شب جشنواره سونگکران ادامه دارد . تمام منطقه از فانوس های زیبا به اشکال و رنگهای مختلف روشن میشود . گردشگران زیادی از مالزی و سنگاپور به جشن آب پاشان می پیوندند . در اینجا مراسم آب پاشان در شب انجام میشود و در برخی از نقاط این شهر روزها شاهد مراسم آب پاشان هستیم .

خون کائن : در موسم جشن سونگکران ، تمام مسیرهای منتهی به این منطقه بسته میشود و این جا محل بازی جوانانی میشود که به یکدیگر آب می پاشند و موسیقی شاد همراه با خوراکی ها پا برجاست .

جشنواره کراتونگ Krathong ( ماه کامل ، دوازدهمین ماه قمری )

این جشنواره ی سرشار از نور و احساس تایلندی ، عموما در ماه نوامبر بسیار دیدنی است .مردم در این روز کراتونگ (آمیزه ای از نیلوفر شکفته و برگ های موز که با شمع  ها زینت یافته اند ) درست میکنند و آنرا همراه با سکه در رود خانه ها و دریاچه ها  رها میکنند تا احترامشان را به دریاها و آب ها نشان دهند .

جشنواره کراتونگ موسمی رمانتیک برای زوج هایی است که به کنار رودخانه میروند و در ماه کامل فانوس هایی را به هوا رها میکنند تا برقراری و تداوم زندگی زیبا را آرزو کنند .  این جشن در ماه نوامبر در شبی که قرص ماه بصورت کامل است ، برگزار میشود . کراتونگ قایق کوچکی است که از برگهای موز ، شمع ، گل نیلوفر و سکه ساخته میشود و بر اساس یک باور قدیمی تایلندی ها آن را در رودخانه رها میکنند . فلسفه وجود سکه در این آمیزه دست ساز به این خاطر است که مشکلات را در رودخانه شناور کنند . رودخانه، مکان مقدسی است زیرا منبع پایان ناپذیری از مایحتاج طبیعی را فراهم میکند .

 در جشنواره کراتونگ کجا برویم ؟

سوخوتای : در واقع مراسم کراتونگ در این منطقه تاریخی ۷۰۰ ساله ریشه دارد و از این منطقه به سر تا سر تایلند گسترش یافته است . پارک تاریخی سوخوتای ، خاستگاه بزرگترین جشنواره های تایلند است وشکوه فرهنگی تاریخی این کشور را در این پایتخت قدیمی به زیبایی مشاهده میکنید . هر کسی میتواند خود را با حال و هوای ایام این جشنواره شریک بداند و از احساس خوب آن بهره مند باشد .

بانکوک : در سرتاسر کرانه های رودخانه چائوفرایا در پایتخت که به شهر فرشته ها نیز شهرت دارد . مردم با هر سنی ، هر کدام کراتونگ خود را ساخته و در رودخانه رها میکنند . قایق ها همه نورانی میشوند و موج رنگ ها بر فضای شهر جاری می گردد . اینجا علاوه بر آتش بازی ، مسابقه کراتونگ نیز در نزدیکی منطقه تجاری در جاده کوسانگ و هتلهای معتبر جهانی برقرار میشود . رزرو مکانی برای شام با چشم اندازی رویایی بر روی این رودخانه در ،به راستی که دیدنی و خاطره انگیز است .

چیانگ مای : این شهر مهم گردشگری در شمال ، در ایام جشنواره و در هوای سرد با فانوس ها نورانی میشود . مردم در کرانه های رودخانه پینگ گرد هم جمع میشوند تا کراتونگ هایشان را به موج رود بسپارند . در همین زمان هزاران فانوس کاغذی روشن نیز به آسمانها فرستاده میشود تا منظره ای زیبا و چشم اندازی زیبا و فراموش نشدنی را بیافرینند . شمالی ها اعتقاد دارند که فرستادن هزاران فانوس کاغذی به آسمان ، مراتب قدردانی مردم از درگذشتگانشان  و عبادت بودای مقدس در بهشت است .

تاک : این شهر آرام در جوار رودخانه پینگ ، آیین کراتونگ را به شیوه ای یگانه و در خور توجه خودش پاس میدارد . مردم محلی در ساخت کراتونگ به جای پوست موز از پوسته سفت نارگیل که آغشته به موم وفیتیله است استفاده میکنند و در رودخانه رها میکنند . اهمیت مراسم در این شهر هم فال است و هم تماشا و هم نمادی از اتحاد در جامعه تایلندی تعبیر میشود که حضور در آن خاطره ای بیادماندنی خواهد بود.

نرخ عالی تور تایلند از شیراز ویژه کریسمس را با سفرهای برتر تجربه کنید.

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
تعطیلات در تایلند
Author Rating
5