تاج محل

احتمالا آوازه بنای زیبای تاج محل که تلفیقی از عشق و معماری است به گوش شما هم تا به حال رسیده است. در این متن برای شما به طور اختصاصی از تاج محل خواهیم گفت و شما را دعوت می کنیم که با رزرو تور هندوستان از شیراز/تهران به دیدن این بنای عشق بروید


در فاصله ۲۰۰ کیلومتری قسمت جنوبی شهر دهلی در هندوستان و در نزدیکی آگرا ، بنای زیبا و مشهور تاج محل قرار دارد. این بنا یادگاری از یک عشق زیبا همچنین تلفیقی از معماری ایرانی – هندی به سبک اسلامی می باشد. تاج محل که یکی از عجایب هفتگانه دنیا است به دستور شاه جهان توسط معماران قدر ایرانی به هدف زنده نگاه داشتن یاد همسر و عشق شاه جهان، ممتاز محل یا ارجمند بانو در سال ۱۰۴۲ میلادی ساخته شد که ساخت این بنا در حدود ۱۵ سال طول کشید. روایت های متفاوتی درباره داستان عشق شاه جهان و همسر ایرانی اش ارجمند بانو ، معروف به ممتاز محل بر سر زبان های مردم هندوستان جاری است اما داستانی که بیشترین تکرار را داشته این گونه بوده که شاه جهان عاشق ممتاز محل بود و آنها در طول ۱۸ سال زندگی مشترک خود، ۱۴ فرزند داشتند که فقط ۷ فرزند از همه آنها زنده ماندند. ممتاز محل بر سر زایمان آخرین فرزند یعنی چهاردهمین فرزندش در سن ۳۹ سالگی از دنیا رفت. بنا به وصیت ممتاز محل، شاه جهان پس از فوت همسرش دیگر ازدواج نکرد و دستور به ساخت بنایی بسیار مجلل و خاص برای جاویدان ماندن عشقشان داد. ممتاز محل در آخرین زایمانش دختری به دنیا آورد که نام او را شاه بیگم گذاشتند. البته روایت است که شاه جهان دو همسر دیگر نیز داشت اما ممتاز محل آخرین همسر وی و مورد علاقه خاص شاه بود و عشقی که شاه جهان به ممتاز محل ابراز می داشت را لایق هیچکس نمی دانست. طبق روایات پس از اتمام ساخت بنای تاج محل ، شاه جهان به طراح و معمار این بنا آنقدر پول و جواهرات داد که آن شخص تا چند نسل پس از خودش از مال و مکنت دنیا بهره مند باشد اما دستور داد هر دو دست آن معمار را از آرنج قطع کردند تا هرگز نتواند بنایی آن گونه را دوباره بسازد .

نکته ای بسیار قابل توجه است در معماری تاج محل و این است که همه حکاکی ها و خوش نویسی های روی درب ها و دیوار های بنای تاج محل به دست خوش نویس مشهور آن زمان که ایرانی هم بود یعنی امانت خان شیرازی نوشته است که البته این موضوع از امضاهای پایین نوشته ها به نام امانت خان شیرازی آشکار است .

بنای تاج محل به گونه ای ساخته شده که تقارن کامل در کل بنا وجود دارد و این نیز یکی از دلایلی است که این بنا با وسعتی عظیم در باغ ایرانی ۱۸ هکتاری در هندوستان را یکی از عجایب هفت گانه دنیا کرده است.

برای بازدید از این بنای فوق العاده که یادگاری از عشقی جاویدان و معماری و هنر بی نظیر ایرانی نیز می باشد، تور هندوستان از شیراز/تهران را رزرو کنید و به کشور ۷۲ مذهب یعنی هندوستان بروید .

Summary
Review Date
Reviewed Item
تاج محل
Author Rating
5