امروزه سفر هوایی به اصلی ترین وسیله سفر تبدیل شده اند و روز به روز مسافران بیشتری از هواپیما برای سفر استفاده می کنند. از همین رو، هر کشور سعی می کند بهترین فرودگاه ها را برای مدیریت حجم روزافزون گردشگران بسازد. حتی کار به جایی رسیده که کشورها در رقابتی تنگاتنگ برای ساخت بهترین و بزرگ ترین فرودگاه قرار گرفته اند و هرکشوری سعی می کند در این رقابت برنده میدان باشند. چندی پیش رییس جمهور ترکیه فاز یک فرودگاه جدید استانبول را افتتاح کرد، فرودگاهی که گفته می شود قرار است بزرگ ترین فرودگاه جهان باشد! فرودگاه جدید استانبول به زودی قطب اصلی هواپیمایی ترکیش ایرلاینز خواهد و عمده پروازهای این شرکت هواپیمایی به مرور از فرودگاه آتاتورک به فرودگاه جدید منتقل خواهند شد. از آن جا که استانبول مقصد محبوبی برای ما ایرانی هاست، مطمئنا بسیاری کنجکاوند که در مورد این فرودگاه بیشتر بدانند.شما را بیشتر با این فرودگاه و ویژگی های منحصربفرد آن آشنا خواهیم کرد. در ادامه با گردش با ما همراه باشید.

 روز ۲۹ اکتبر که روز ملی ترکیه بود رجب طیب اردوغان فاز یک فرودگاه جدید استانبول را افتتاح کرد. این فرودگاه به مرور تکمیل خواهد شد و قرار است در چهار فاز افتتاح شود که هم اکنون فاز یک آن بهره برداری شده است. جالب است بدانید که این فرودگاه هنوز اسم مشخصی ندارد و به عنوان فرودگاه جدید استانبول نامیده می شود!. رییس جمهور ترکیه در مراسمی باشکوه این فرودگاه را افتتاح کرد و آن را بزرگ ترین فرودگاه جهان نامید. فرودگاه جدید استانبول در کناره دریای سیاه قرار گرفته و در فاز یک، پذیرش جابجایی ۹۰ میلیون مسافر را خواهد داشت. جالب است بدانید که طبق برنامه ریزی ها فرودگاه جدید استانبول هنگامی که تکمیل بشود می تواند تا ۱۵۰ میلیون مسافر را در سال جابجا کند و حتی امکان افزایش این تعداد به ۲۰۰ میلیون در آینده هم لحاظ خواهد شد و به این ترتیب، بزرگ ترین فرودگاه جهان خواهد بود. این رقم چیزی نزدیک به دو برابر بزرگ ترین فرودگاه فعلی جهان، یعنی فرودگاه هارتسفیلد جکسون آتلانتاست.
کادری سامسونلو، رییس شرکت های سازنده فرودگاه بزرگ استانبول در مورد این فرودگاه این طور می گوید: «این فرودگاه به عنوان بزرگ ترین فرودگاه جهان قرار است مهم ترین قطب بین آسیا و اروپا باشد.» بعد از افتتاح کامل این فرودگاه، فرودگاه آتاتورک که در حال حاضر فرودگاه اصلی شهر است تنها برای پروازهای خاص و برنامه ریزی شده استفاده خواهد شد. حتی کد یاتای فرودگاه آتاتورک، IST، در آینده به فرودگاه جدید استانبول منتقل خواهد شد. با این حال، فرودگاه دیگر استانبول، فرودگاه صبیحا گوکچن که در بخش آسیایی شهر قرار گرفته، با جابجایی سالانه ۳۱ میلیون مسافر همچنان فعال و دایر باقی خواهد ماند.

مشخصات فرودگاه جدید استانبول

فاز یک فرودگاه جدید استانبول شامل ساختمان اصلی ترمینال به مساحت ۱٫۴ میلیون مترمربع، ۲ باند فرود، یک برج کنترل و ساختمان های پشتیبانی و حفاظت است. فرودگاه جدید در تقاطع جاده های آرناووتکوی، گوکتورک و چاتالسا و در شمال شهر استانبول ساخته شده است. این فرودگاه در کناره دریای سیاه و بین شهرهای ساحلی ینیکوی، تایاکادین و آکپینار قرار گرفته است. طراحی داخلی بزرگ ترین فرودگاه جهان به سبک اسلامی-ترکی خواهد بود و برج مراقبت لاله ای شکلش هم در سال ۲۰۱۶، برنده جایزه بهترین طراحی و معماری شده است. عزیزانی که تا به حال به شهر زیبای استانبول سفر کرده باشند حتما می دانند که مساجد و معماری عثمانی-اسلامی باشکوه آن ها جزء سمبل های استانبول به حساب می آید. در طراحی فرودگاه جدید استانبول هم این موضوع در نظر گرفته شده است و یک مسجد با معماری اسلامی-ترکی با الهام از مساجد مشهور استانبول مثل ایاصوفیه در این مکان ساخته می شود.

استفاده از تکنولوژی های پیشرفته

این فرودگاه از اپلیکیشن های متعدد موبایل و هوش مصنوعی برای سرویس دهی به مسافران استفاده می کند، از لحاظ انرژی بسیار کارآمد است . از جمله این فناوری ها می توان به این موارد اشاره کرد: تکنولوژی ها و فناوری های هوشمند و مدرن مثل فناوری تشخیص هویت بیومتریک، مراکز کنترل پاسپورت پیشرفته و هوشمند، مراکز تحویل اتوماتیک چمدان و بار و تکنولوژی های پیدا کردن مسیر که به مسافران اجازه می دهد مسیرشان را در بزرگ ترین فرودگاه دنیا پیدا کنند، مدت زمان رسیدن به مقصد را تخمین بزنند و هنگامی که داخل فرودگاه هستند با صدای آلارم متوجه زمان سوار شدن به هواپیما بشوند.

فرودگاه جدید استانبول قرار است در زمینه های بسیاری رکورددار شود. یکی دیگر از این موارد، بزرگ ترین فروشگاه دیوتی فری یا بدون مالیات است که محصولات بیش از ۴۰۰ برند داخلی و بین المللی را در مساحتی بالغ بر ۵۳۰۰۰ متر مربع به مسافران عرضه می کند. علاوه بر این، مسافران می توانند از تکنولوژی های جدید خرید و اپلیکیشن های مختلف مثل «آیینه جادویی» استفاده کنند که به کاربران اجازه می دهد لباس ها و آرایش های مختلف را به صورت مجازی امتحان کنند و بعد با خیال راحت خرید کنند.

فرودگاه جدید استانبول قطب اصلی هواپیمایی مشهور ترکیه یعنی ترکیش ایرلاینز خواهد بود. در حال حاضر هم با افتتاح فاز یک این ایرلاین ترکی در حال برنامه ریزی پروازهای محدود داخلی و خارجی به آنکارا، آنتالیا، ازمیر، آذربایجان و قبرس شمالی خواهد بود و تا پایان سال عمده پروازهای این ایرلاین به فرودگاه جدید استانبول منتقل خواهد شد. به گفته مسئولین پروژه، این فرودگاه در زمان تکمیل نهایی میزبان بیش از ۱۰۰ شرکت هواپیمایی خواهد بود و به بیش از ۳۰۰ مقصد در سرتاسر دنیا پرواز انجام خواهد داد.

سفرهای برتر دنیا تور استانبول از تهران را با نرخی مناسب ارائه می دهد.

Summary
Review Date
Reviewed Item
فرودگاه جدید استانبول
Author Rating
5