دره ستارگان قشم

سفر به قشم یکی از بهترین فرصت ها برای دیدن جلوه های حیرت انگیز طبیعت است. دره ستاره ها یا دره ستارگان قشم یکی از دیدنی های معروف این جزیره است؛ مکانی افسانه ای و حیرت انگیز که تندیس هایی بلند قامت و ستون هایی تراشیده را پیش روی مان قرار می دهد و با اشکال عجیب، که هر لحظه به شکلی خاص به نظر می رسند، قوه تخیل را به بازی می گیرد.

  • دره ستاره ها یکی از عجایب هفتگانه قشم است که دیدنش شما را به حیرت وا می دارد.
  • این دره یکی از پدیده های منحصر به فرد زمین شناسی در جهان به شمار می رود.
  • دره ستاره ها به عنوان یکی از جاذبه های مرموز ایران نیز شهرت دارد و شما را به دنیایی رازآلود و جالب می کشاند.
  • مشابه زیبایی های این دره تنها در کشور آمریکا وجود دارد.

آشنایی با دره ستارگان قشم

آنچه که به عنوان دره ستارگان یا ستاره ها از آن یاد می شود، دره ای فرسایش یافته در قلب جزیره قشم است که عمقی حدود ۱۵ متر دارد و با شگفتی هایی کم نظیر بینندگانش را به حیرت وا می دارد. طبیعت جنوب ایران در ضلع شمالى جزیره و در نزدیكى روستاى بركه خلف، عارضه زمین شناسىِ عجیب خود را به نمایش گذاشته است. کافیست روستای برکه خلف را پشت سر بگذارید و مسیر خاکی کوتاهی را طی کنید تا به ورودی این دره شگفت انگیز برسید. قدم به دره که می گذارید، کم کم تندیس های غول پیکر نمایان می شوند و شما را احاطه می کنند. هر کدام شان شکلی منحصر به فرد دارند و در هر لحظه چهره ای خاص به خود می گیرند. هر چه پیش تر می روید، بیشتر غرق این زیبایی مبهوت کننده می شوید و کم کم سکوت همه وجودتان را فرا می گیرد…

ویژگى ها و دیدنى هاى سحرانگیز دره ستاره ها باعث شده تا این دره به عنوان بخشى از ژئو پارک جزیره قشم به عنوان تنها ژئوپارک خاورمیانه، در فهرست آثار طبیعى در سازمان یونسكو به ثبت برسد و افتخاری برای ایران باشد.

خوشگذرانی در دره ستاره ها

برای تجربه لحظات خوش در سفر به دره ستاره ها می توانید به کارهای مختلفی مشغول شوید:

۱- گشت و گذار و عکاسی

با قدم گذاشتن به دره متوجه راهی می شوید که با سنگ ریزه ها مشخص شده است تا مبادا مسیر بازدید را گم کنید. پس نگران نباشید و حسابی به گشت و گذار بپردازید. خیال خود را آزاد بگذارید تا پرواز کند و به دور دست ها برود و از هر تندیسی نشانه ای برای خود بسازد. از یکی فیلی با خرطومی دراز، از یکی دیگر تمساح و از یکی عقاب  ….

کم کم توسط راه مشخص شده به بام دره هدایت می شوید و پیش رویتان منظره ای سحر انگیز قرار می گیرد. می توانید بر فراز این بام، نمایی متفاوت را از دره ستاره ها به تماشا بنشینید و تندیس های بیشتری را کشف کنید.

هر یک از مناظر پیش روی تان، بهانه خوبی برای ثبت تماشایی تصاویر به دست تان می دهند، پس دوربین تان را آماده کنید و به شکار زیبایی هایی شگفت انگیز بپردازید

افسانه ها و باورها در مورد دره ستاره ها

شکل عجیب و غریب دره ستاره ها و تندیس های منحصر به فرد آن بازار روایات و افسانه های جالبی را در میان بومیان داغ کرده است. در برخی از این روایات و افسانه ها آمده که قرن ها پیش شهاب سنگ یا ستاره ای به زمین برخورد کرده و باعث شده تا این دره شکل بگیرد. به خاطر همین است که مردم این محل را استاره كفته و یا استار افتیده نامیده اند و امروز آن را دره ستاره ها می خوانند.

آنها بر این باورند که برخورد شهاب سنگ یا ستاره باعث جا به جایی خاک و بالا آمدن آن شده است. پس از فروکش کردن، خاک های جا به جا شده و بالا آمده به هر شکلی که بودند خشک شده و به صورت اشکال ستونی و سوزنی شکل و تندیس های مختلفی شکل گرفته اند.

هنگامی که در میان دره قرار می گیرید، کافیست سکوت کنید تا باد با پیچش در میان این تندیس ها صداهای جالبی را به گوش شما برساند. بنابر باور مردم بومی، این صدای ارواح سرگردان است که گذرشان به دره ستاره ها افتاده و قصد عبور از آن را دارند. آنها بر این باورند که شب ها و با تاریک شدن هوا، رفت و آمد روح های سرگردان در این منطقه بیشتر می شود و به همین دلیل هیچ کس بعد از تاریک شدن هوا به سمت این دره نمی رود.