کاخ هنر

تفلیس، پایتخت گرجستان شهری بسیار جذاب و تاریخی است و با دیدنی های بسیاری که دارد سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. تفلیس تاریخ پرفراز و نشیبی داشته و همین موضوع باعث شده تا موزه های متعدد و بسیار غنی و جالبی در این شهر وجود داشته باشد. موزه ها همیشه بهترین مکان برای آشنا شدن با فرهنگ و تاریخ یک ملت هستند و در این مکان ها می توانید با رسم و رسوم، فرهنگ، لباس و پوشاک، هنر، موسیقی و سبک زندگی مردمان یک کشور آشنا شوید. تفلیس نیز به دلیل تاریخ غنی و پرحادثه ای که داشته موزه های زیادی دارد که هرکدام در یک زمینه خاص فعالیت می کنند و به یک بعد از تاریخ این کشور می پردازند. در این مطلب قصد داریم بهترین موزه های تفلیس را به شما معرفی کنیم تا اگر به این شهر زیبا سفر کردید بازدید از آن ها را هم در لیست برنامه های خود قرار بدهید..

موزه گرجستان
موزه گرجستان یکی از بهترین موزه های تفلیس است که در طول سال میزبان چندین نمایشگاه دائمی است. اما مهم ترین و معروف ترین آن ها بدون شک نمایش «گنجینه باستان شناسی» است که برخی از نفیس ترین و باارزش ترین زیورآلات و ابزارآلات طلا را  به نمایش می گذارد. برخی از طلاهای مشکوفه به قرن سوم قبل از میلاد برمی گردند و از نظر باستان شناسی ارزش فوق العاده بالایی دارند.

موزه گرجستان
    آدرس: Museum of Georgia, 3, Rustaveli Ave., Tbilisi, Georgia

سالن نمایش اشغال شوروی

نمایشگاه اشغال شوروی از سال ۲۰۰۶ تاکنون در داخل مجموعه موزه گرجستان دایر است و اشیاء و محصولاتی متعلق به ۷۰ سال حکومت شوروی در کشور را در معرض نمایش گردشگران قرار می دهد. رژیم شوروی سابق از سال ۱۹۲۱ تا ۱۹۹۱ و زمان فروپاشی شوروی در گرجستان و تفلیس حاکم بوده است .

در این نمایشگاه می توانید اسناد و مدارک شوروی در مورد شورشیان گرجی و شخصیت های مبارز سیاسی را ببینید که به دلیل اعتراض علیه شوروی به مرگ یا تبعید محکوم شده اند. در این بخش می توانید اسناد، احکام و دست نوشته ها و قوانینی را ببینید که در دوره شوروی در زمینه های فرهنگی و سیاسی وضع شده اند و در آن زمان اجرا می شده اند.

    آدرس: Museum of Georgia, 3, Rustaveli Ave., Tbilisi, Georgia

خانه موزه الن آخولدیانی

یکی دیگر از موزه های تفلیس خانه موزه ای به نام الن آخوِلِدیانی است که در سال ۱۹۷۶ تاسیس شده است. در این خانه موزه آثار گرافیکی، تابلوهای نقاشی در سبک های مختلف، طرح های نمایشی، تصویرسازی های کتاب، آرشیوها و کلکسیون های شخصی و ابزارآلات عکاسی هنرمندان مشهور و شناخته شده گرجی در معرض نمایش قرار گرفته است. الن آخولدیانی شخصی هنردوست و هنرمند بود و خانه اش را وقف این موزه کرده است. در خانه موزه آخولدیانی فضایی بسیار خاص و هنری حاکم است و مسیر فرهنگی و هنری گرجستان، از دیروز تا امروز به نمایش درمی آید. اگر اهل هنر هستید و به بازدید از گالری های هنری و موزه های هنری علاقه مند هستید بازدید از این خانه موزه را بهتون پیشنهاد میکنم.

خانه موزه الن آخولدیانی

    آدرس: Elene Akhvlediani House-Museum, 12, Leo Kiacheli St., Tbilisi, Georgia

موزه فضای باز قوم شناسی

موزه های قوم شناسی و مردم شناسی هم یکی از بهترین مکان ها برای آشنا شدن با فرهنگ و رسم و رسوم و سبک زندگی مردم یک کشور به حساب می آیند. این بسیار جالب در منطقه ویک و در جاده نزدیک دریاچه لاک پشت تفلیس قرار گرفته و یک موزه فضای باز به حساب می آید. در این فضا حدود ۷۰ نمونه از خانه های سنتی گرجی متعلق به دوره های مختلف و در مساحتی بالغ بر ۶۵ هکتار قرار گرفته است. این موزه فرصتی بی نظیر و استثنائی برای آشنا شدن با سبک زندگی هر منطقه از گرجستان در چند ساعت است و با بازدید از خانه های این موزه می توانید اطلاعات بسیار خوبی راجع به سنت ها،  معماری خانه ها و شیوه زندگی مردمان گرجی پیدا کنید. بازدید از موزه قوم شناسی یکی از بهترین فعالیت های فرهنگی است که می توانید در سفر به تفلیس انجام دهید و پیشنهاد می کنیم برای آن که کامل از خانه های موزه دیدن کنید حداقل یک نصفه روز برای آن وقت بگذارید.

    آدرس: Open Air Museum of Ethnography, Kus Tba St., Tbilisi, Georgia

کاخ هنر

کاخ هنر یکی دیگر از بهترین موزه های تفلیس است که در ساختمانی باشکوه و تاریخی واقع شده و گذشته و سیر تحول هنر نمایش و تئاتر این کشور را در معرض نمایش عموم قرار می دهد. در این موزه اشیاء و ابزارآلات مختلفی به نمایش درآمده که تاریخچه تئاتر، موسیقی، سینما و رقص گرجستان را از گذشته تا به امروز در معرض نمایش قرار می دهد. در موزه کاخ هنر می توانید نمونه هایی از نقاشی های قرن هفدهم، مینیاتورهای نفیس و باارزش ایرانی، آثار هنرمندان قرن بیستم، دست نوشته ها و آثار فرانسوی و آلمانی، مجموعه ای از نامه های شخصی، آرشیو آثار و مطالب و دست نوشته های نویسندگان شناخته شده و مشهور و …وجود دارد. .

کاخ هنر

    آدرس: Art Palace, 6, Kargareteli str., Tbilisi, Georgia

موزه ابریشم

موزه ابریشم یکی از بهترین موزه های تفلیس و در واقع یکی از بزرگ ترین موزه های ابریشم در جهان است. در این موزه محصولات و ابزارآلات مختلفی از ۶۳ کشور دنیا به نمایش درآمده است. این موزه یک تفاوت عمده با موزه های ابریشم دیگر دارد و آن این است که بر خلاف آن ها که بیشتر پارچه، نسوج و محصولات ابریشمی را به نمایش می گذارند، در این موزه با نحوه تولید ابریشم و تهیه نخ ابریشم از پیله کرم ابریشم هم آشنا خواهید شد. موزه ابریشم در عین حال که جالب است بسیار آموزنده هم هست و برای خانواده ها و کودکان بسیار سودمند و جذاب خواهد بود.

همچنین کتابخانه ای نفیس در بخشی از این موزه وجود دارد که کتاب های نادر و کمیابی متعلق به قرن ۱۸ و ۱۹ را در خود جای داده است .

موزه ابریشم

    آدرس: State Silk Museum, 6, Giorgi Tsabadze St., Tbilisi, Georgia

Summary
Review Date
Reviewed Item
با بهترین موزه های تفلیس آشنا شوید
Author Rating
5